Sözcü Plus Giriş
UĞUR DÜNDAR

Venezuela altınları!..

2 Şubat 2019

Süper güç ABD, Latin Amerika'yı arka bahçesi gibi görür.
Güney Amerika Kıtası'nın ucundaki Şili'den ta yukarılardaki El Salvador, Nikaragua, hatta Meksika'ya kadar uzanan coğrafya, ABD'nin nüfuz alanıdır.
Bu muazzam alandaki ülkelerin siyasi iktidarları Washington ne isterse yapmaya mecburdur. Direnenlerin ya koltukları gider, ya da canları!..

★★★

ABD için Venezuela'nın yeri ve önemi başkadır.
Çünkü Simon Bolivar'ın bahtsız ülkesi hem arka bahçededir, hem de dünyanın en zengin petrol rezervlerine sahiptir.
Zengin kaya gazı kaynaklarını üretime geçirmeden önce ABD'nin önde gelen müşterilerinden biri olduğu Venezuela, petrol fiyatlarının belirlenmesinde de etkindir.
O nedenle ülke yönetiminin başına ABD'nin “fiyatları indir” dediğinde indirecek, “yükselt” dediğinde de “başüstüne” diyecek biri gelmelidir.
Halkın tercihiymiş, seçimmiş, demokrasiymiş bunlar ABD için hiç mi hiç önemli değildir.
Öyle olmasaydı, kendisinden binlerce mil ötedeki Mısır'da Sisi'nin darbeyle işbaşına gelmesine izin verir miydi?
Öyle olmasaydı, kibirli ABD bakanları, Suudi Arabistan yönetimine muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı'yı hunharca katlettirdikten sonra cesedini doğrattırdığı öne sürülen Veliaht Prens Selman'ın önünde el pençe divan dururlar mıydı?..

★★★

Dün sabah ABD'nin Türkiye'nin Venezuela ile altın ticaretini incelemeye aldığı haberini okurken içimden “Sana ne” demekten kendimi alamadım.
Evet, bağımsız iki devletin aralarında yaptığı ticaretten ABD'ye ne?
Ama hayatın gerçekleri böyle söylemiyor!
Zira ABD, “Yapmayacaksın” deyince, kimse karşı duramıyor.
Duranları da mahvetmekle tehdit ediyor.
Suriye'deki PKK uzantılarını korumak amacıyla savurduğu tehdit kesmemiş olacak ki Trump yönetimi, şimdi de Büyük Ortadoğu Projesi'nin eş başkanı, NATO üyesi müttefiki Türkiye'ye; Venezuela altınları üzerinden “dediğimi yapmazsan perişan ederim” mesajını gönderiyor.
Tüm bunlara ilaveten uluslararası hukuk (!), süper gücün çıkarları doğrultusunda çalışıyor.

★★★

Olaylar Büyük Önder Atatürk'ün “Yurtta barış, dünyada barış” şeklinde özetlenebilecek dış politika anlayışının ve yurtseverlerin “Ne Amerika, ne Rusya, yaşasın tam bağımsız Türkiye” söyleminin ne kadar değerli olduğunu gösteriyor.
Tabii anlayana!..

★★★

Bu akşam Halk TV'de, efsanevi polis şefi, İçişleri eski Bakanı, Yurt Partisi Genel Başkanı SadettinTantan ile Venezuela altınlarından yola çıkarak, uyuşturucu-kara para- altın bağlantısını, fuhuş, rant mafyalarını, karanlık odakların işledikleri insanlık suçlarını ve hortumcuları konuşacağız. Onlarla mücadeleden bilinmeyen, çarpıcı gerçekleri ilk kez, seyircilerimize anlatacağız.
Bu amaçla başarılı yayıncı Cüneyt Akman'ın ilgiyle seyredilen “Zamanın Ruhu” programına konuk olacağız.
Saat 21.00'de başlayacak canlı yayını kaçırmamanızı öneriyorum.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more