Sözcü Plus Giriş

Çin’de Corona virüsü alarmı! 25 Ocak için uyarı yapıldı

Çin'in Wuhan şehrinde ortaya çıkan Corona virüs (2019 - nCoV) nedeniyle Hubei eyaleti genelinde Wuhan’a ek olarak 9 şehir daha karantina altına alındı. Yetkililer tarafından 25 Ocak’ta kutlanacak Çin Yeni Yılı’na ilişkin vatandaşlara mümkün olduğunca az seyahat etmeleri konusunda uyarı yapıldı.

17:35 -
Çin’de Corona virüsü alarmı! 25 Ocak için uyarı yapıldı

Virüsün baş gösterdiği şehir olan Wuhan karantinaya alınmış ve şehir sakinlerine belirli nedenler harici şehri terk etmemeleri, halka açık mekânlarda maske takmaları gerektiği gibi bir dizi çağrıda bulunulmuştu.

9 ŞEHİRDE DAHA SINIRLAMA

Wuhan'a ek olarak, şehrin bulunduğu Hubei eyaleti genelinde 9 şehirde daha giriş çıkışlar sınırlandırıldı.

Öte yandan yerel medya, eyalette virüsün çıktığı Wuhan ve yakınındaki Huanggang şehrindeki bazı hastane yetkililerinin, halka tıbbi malzeme bağışında bulunma çağrısı yaptığını yazdı.

Virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 26’ya yükselmişti.

BİN YATAKLI PREFABRİK HASTANE YAPILIYOR

Çin'in Wuhan şehrinde ortaya çıkan Corona virüs (2019 – nCoV) taşıyan hastalar için 6 gün içerisinde bin yataklı prefabrik hastane inşa ediyor.

25 OCAK İÇİN UYARI

Yetkililer, 25 Ocak'ta kutlanacak Çin Yeni Yılı'na ilişkin vatandaşlara mümkün olduğunca az seyahat etmeleri konusunda uyarı yapıldı.

Öte yandan, Çin Bilim ve Teknoloji Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 14 kişiden oluşan uzman ekibin kurulacağı ve söz konusu ekibin, virüsün önlenmesi ve virüsten korunmak için araştırma yapacağı belirtildi.

ÇİN’DE CAMİLER KAPATILDI

Çin hükümeti de virüsün yayılmaması için gereken adımları atmaya başlarken, cuma günü ülke genelinde camilerin ibadete kapatıldığı duyuruldu. Camilerin kapatıldığından haberi olmayan yerli ve yabancı Müslüman halk ise cuma günü camilerdeki kapalı yazıları üzerine evlerine geri gitti.

Çin'in başkenti Pekin'de bulunan camilerde yetkiler tarafından yazılan yazıda ise, ülkede yayılan virüs nedeniyle kısa süre için camilerin bütün faaliyetlere kapalı olduğu belirtildi. Ayrıca bölgedeki kalabalık ortamlarda bulunulmaması gerektiği uyarısı yapıldı.

Pekin'de bir üniversitede okuyan yabancı öğrenci T. I. konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

* Bölgede bulunan bütün camiler bugün kapalı. Biz önceden bilmiyorduk, cuma namazı için geldik ama aniden görünce şaşırdık. Daha sonra arkadaşlarımı bölgedeki diğer camilere gönderdik. Oralarda da durum aynı.

* Aslında bu bize iyilik için yapılan bir çalışma, virüsün yayılmaması için yaptılar. Ama bizim için şöyle bir olumsuz taraf var; Müslüman olanların tek buluşma noktası bu camilerdi.

* Dini ibadetlerimizi yerine getirmek için geldiğimiz tek yer burası. Hayırlısı diyelim. Yine de Allah hepimize bu korkunç virüsten kurtarsın.

Öte yandan, camilerin ne zaman ibadete açılacağına dair bilgi verilmedi. (DHA-İHA)

İLGİLİ HABERCorona virüs yüzünden Çin Seddi'ni kapattılarCorona virüs yüzünden Çin Seddi'ni kapattılar İLGİLİ HABERSağlık Bakanı açıkladı: Turist çift, virüsün yayıldığı kentten gelmişSağlık Bakanı açıkladı: Turist çift, virüsün yayıldığı kentten gelmiş
Son güncelleme: 19:18 24.01.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more