Dünyaca ünlü Türk cerrah Mehmet Öz’den corona ilacı açıklaması

ABD’de yaşayan ünlü kalp cerrahı Doktor Mehmet Öz, corona virüsü ile mücadelede etkili ilacın bulunduğunu açıkladı.

Dünyaca ünlü Türk Doktor Mehmet Öz, Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında kullanılacak etkili ilacın bulunduğunu duyurdu. Öz yaptığı açıklamada, “Corona virüsünün ilacı olarak söylenen deksametazon ile ilgili size mükemmel bir haberim var, bunu sizinle paylaşmak istiyorum. Oxford Üniversitesi uzmanlarının corona virüsü tedavisinde etkili olduğunu söylediği ilaç ile ilgili Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) açıklama geldi. Bu tedavi özellikle oksijen desteği ya da solunum cihazına ihtiyaç duyan hastalar arasındaki ölüm oranını azaltan ilk uygulama, büyük bir ilerleme” diye konuştu.

‘ÖLÜM ORANINI AZALTAN TEK İLAÇ’

“Yapılan araştırmada 2 bin vaka üzerinde denendi ve sonuçlar bunu kullanmayan diğer 4 bin hastayla karşılaştırıldı” diyen Öz şu ifadelere yer verdi: “İlacın hastalığa karşı çok önemli etki gösterildiğini ortaya çıkardı. Oxford Üniversitesi verilerine göre ilacın solunum cihazına bağlı hastaların ölüm oranı yüzde 40'tan yüzde 28'e düştü. Oksijene ihtiyaç duyulan hastalardaysa bu oran yüzde 25'ten yüzde 20'ye indi. Bu şimdiye kadar ölüm oranını azaltan tek ilaç, ölüm oranını önemli ölçüde azaltıyor, büyük bir sonuç.”

‘VATANDAŞ OLARAK ÜZERİNİZE DÜŞENİ YAPIN'

Dr. Öz salgına ilişkin her bireyin kendisini koruması gerektiğinin altını çizerek, “İlaç ucuz o yüzden tüm dünyada rahatlıkla kullanılabilir. Ben de bu önemli gelişmeyi sizle paylaşmaktan dolayı çok mutluyum. COVID-19 tedavisi için tüm ülkeler yoğun bir şekilde çalışıyor. Lütfen bu süreçte siz de vatandaş olarak üzerinize düşeni yapın maske takın ve sosyal mesafeye dikket edin” dedi. (DHA)

Doktor Öz'den çok konuşulacak karantina tavsiyesi: Bol bol seks yapın İlginizi Çekebilir Doktor Öz'den çok konuşulacak karantina tavsiyesi: Bol bol seks yapın

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
ABD Corona doktor Dünya Maske Ölüm Sağlık seks uygulama
Loading...