Komşuda Corona virüsü vaka sayısı yükseldi! 200 kişi aranıyor

Corona virüsü nedeniyle ilk ölümün yaşandığı Bulgaristan'da vaka sayısının 15'e yükseldiği açıklandı. Bugün ortaya çıkan 9 virüs vakasıyla bağlantısı olan 200'den fazla kişi ise aranıyor.

Komşuda Corona virüsü vaka sayısı yükseldi! 200 kişi aranıyor

Ölümcül Corona virüsü salgınında dün ilk ölümün yaşandığı Bulgaristan’da vaka sayısının bugün 15’e yükseldiği duyuruldu.

Virüsle mücadele ve önlemlerle ilgili Ulusal Kriz Masası Başkanı Tümgeneral Ventsislav Mutafçiyski, bugün 99 virüs testinden 9’unun pozitif çıktığını ve ülkedeki vaka sayısının 15’e yükseldiğini açıkladı.

Bugünkü vakaların tümünün başkent Sofya’dan olduğu belirtildi.

Bugün ortaya çıkan 9 virüs vakasıyla bağlantısı olan 200’den fazla kişi ise aranıyor. Ulusal polis ekipleri de hastalarla bağlantılı kişileri arama çalışmalarına katılıyor.

Yeni virüs taşıyıcılarından 4 kişi Sofya Akciğer Hastalıkları Kliniği’nde karantinaya alındı.

Hastalığın tespit edildiği kadınlardan birinin, İspanya ve İngiltere’ye tıp kongrelerine gittiği kaydedildi.

WHO PANDEMİ İLAN ETMİŞTİ

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Cenevre'deki genel merkezde Corona virüsü (Covid-19) gündemiyle basın toplantısı gerçekleştirmişti.

Çin dışında vaka sayının 13 kat arttığını ifade eden Ghebreyesus, Corona virüsü için, kıta ve tüm dünya gibi çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara verilen “Pandemi” olarak nitelendirme kararını aldıklarını açıklamıştı.

Ghebreyesus, örgüt olarak salgını 24 saat boyunca izlendiğini dile getirerek, “Hem virüsün yayılma ve şiddetinden hem de virüse karşı yeterince harekete geçilmemesinden derin endişe duyuyoruz. Bundan dolayı Covid-19'un bir pandemi olarak nitelendirilmesi değerlendirmesini yaptık” şeklinde konuşmuştu.

Komşu Bulgaristan'da ilk ölüm! İlginizi Çekebilir Komşu Bulgaristan'da ilk ölüm!

PANDEMİ NEDİR?

Dünyada eş zamanlı olarak çok yaygın bir şekilde çok fazla sayıda insanı tehdit eden bulaşıcı hastalıklara verilen isim. Pandemiler veya pandemik hastalıklar, bir kıta, hatta tüm dünya yüzeyi gibi çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara (epidemi) verilen genel addır.

CORONA VİRÜSÜ NEDİR?

Corona virüsleri, hayvanlar arasında yaygın olan bir grup virüstür. Nadiren bazı durumlarda, bilim insanları Corona virüslerinin “zoonotik” olduğunu belirtiyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre; “zoonotik” ifadesi, virüslerin hayvandan insana geçebileceği anlamına geliyor.

CORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ

Corona virüsü semptomları şöyle: Burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, muhtemelen baş ağrısı, kesin olmamakla birlikte birkaç gün sürebilecek ateş. Bağışıklık sistemi zayıf olanlar, yaşlılar ve çok gençler için virüsün zatürre ve bronşit gibi ciddi solunum yolu hastalıklarına yol açma ihtimali bulunuyor. MERS ve Sars gibi ölümcül olabilen ve insana geçen bazı Corona virüsleri olduğu biliniyor.

CORONA VİRÜSÜ NASIL YAYILIYOR?

Corona virüsleri insanların hayvanlara temasıyla yayılabiliyor. Virüsün insandan insana geçmesi ise bir kişinin virüsle enfekte olmuş bir kişinin salgısıyla temasıyla gerçekleşiyor. Çinli bir virolog, virüsün kaynağının muhtemelen yarasalar olduğunu öne süren bir çalışma yayınladı.

CORONA VİRÜSÜ TEDAVİSİ

Corona virüslerinin spesifik bir tedavisi bulunmuyor. Çoğu zaman semptomlar kendi kendine geçiyor. Hekimler, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar yazarak semptomatik (belirtilerin giderilmesine yönelik) tedavi uyguluyor.

Doktorlar, oda nemlendirici ve sıcak duşun boğaz ağrısına ve öksürüğe iyi geleceğini söylüyor. Hastalanan insanların bol sıvı tüketmesi, mümkün olduğunca dinlenmesi ve uyuması gerekiyor. DHA

KKTC'de korkutan gelişme! Corona virüsü vaka sayısı arttı İlginizi Çekebilir KKTC'de korkutan gelişme! Corona virüsü vaka sayısı arttı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
ABD Ağrı baş ağrısı Bilim Bulgaristan Çin Corona Dünya İngiltere İspanya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ölüm Polis Sağlık Sağlık Bakanlığı Yunanistan
Loading...