Sözcü Plus Giriş

New York’ta Corona virüsü nedeniyle ‘acil durum’ ilan edildi!

Dünyayı saran ölümcül Corona virüsü nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) New York şehrinde 'acil durum' ilan edildi. Acil durum ilan eden New York Valisi Andrew Cuomo, Twitter hesabından virüs vakalarının 76'ya yükseldiğini duyurmuştu.

Sozcu.com.tr
23:06 -
New York’ta Corona virüsü nedeniyle ‘acil durum’ ilan edildi!

Twitter hesabından açıklama yapan Vali Cuomo, New York’ta acil durum ilan etti.

ABD’de Sağlık Bakanlığı yetkilileri de 2.1 milyon virüs testinin laboratuvarlara ulaşacağını açıkladı.

New York’taki vakaların sayısı 76’ya yükselirken, ülke genelinde şimdiye kadar 377 kişide virüs tespit edildi.

Florida’da 2 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle virüsten ölenlerin sayısı 17’ye yükseldi.

İlk olarak Çin’in Hubey eyaletine bağlı Wuhan kentinde 12 Aralık 2019’da tespit edilen ve kısa sürede çok sayıda ülkeye yayılan virüsten dünya genelinde şu ana kadar 100 binden fazla kişi etkilendi.

Corona virüsü salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı da 3 bini aştı.

CORONA VİRÜSÜ NEDİR?

Corona virüsleri, hayvanlar arasında yaygın olan bir grup virüstür. Nadiren bazı durumlarda, bilim insanları Corona virüslerinin “zoonotik” olduğunu belirtiyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'ne göre; “zoonotik” ifadesi, virüslerin hayvandan insana geçebileceği anlamına geliyor.

CORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ

Corona virüsü semptomları şöyle: Burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, muhtemelen baş ağrısı, kesin olmamakla birlikte birkaç gün sürebilecek ateş. Bağışıklık sistemi zayıf olanlar, yaşlılar ve çok gençler için virüsün zatürre ve bronşit gibi ciddi solunum yolu hastalıklarına yol açma ihtimali bulunuyor. MERS ve Sars gibi ölümcül olabilen ve insana geçen bazı Corona virüsleri olduğu biliniyor.

CORONA VİRÜSÜ NASIL YAYILIYOR?

Corona virüsleri insanların hayvanlara temasıyla yayılabiliyor. Virüsün insandan insana geçmesi ise bir kişinin virüsle enfekte olmuş bir kişinin salgısıyla temasıyla gerçekleşiyor. Çinli bir virolog, virüsün kaynağının muhtemelen yarasalar olduğunu öne süren bir çalışma yayınladı.

CORONA VİRÜSÜ TEDAVİSİ

Corona virüslerinin spesifik bir tedavisi bulunmuyor. Çoğu zaman semptomlar kendi kendine geçiyor. Hekimler, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar yazarak semptomatik (belirtilerin giderilmesine yönelik) tedavi uyguluyor.

Doktorlar, oda nemlendirici ve sıcak duşun boğaz ağrısına ve öksürüğe iyi geleceğini söylüyor. Hastalanan insanların bol sıvı tüketmesi, mümkün olduğunca dinlenmesi ve uyuması gerekiyor.

İLGİLİ HABERSağlık Bakanlığı'ndan Corona virüsü paylaşımı!Sağlık Bakanlığı'ndan Corona virüsü paylaşımı!
Son güncelleme: 23:16 07.03.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more