Sözcü Plus Giriş

Dünya Sağlık Örgütü’nden corona virüsü açıklaması: Aşıda onlara öncelik verilecek!

Dünya Sağlık Örgütü, corona virüsü aşısına ilişkin kritik bir açıklamada bulundu. DSÖ yetkilisi Soumya Swaminathan, aşıda önceliğin sağlık çalışanları, güvenlik güçleri, yüksek risk grubundaki kişiler ve 65 yaş üstü vatandaşlara verileceğini söyledi.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 11:12, 22/06/2020
Dünya Sağlık Örgütü’nden corona virüsü açıklaması: Aşıda onlara öncelik verilecek!

Aralık 2019’da ortaya çıkan ve şimdiye dek 8.4 milyon insana bulaşan corona virüsü dünya genelinde etkisini sürdürürken, herkesin gözü kulağı salgını bitirecek aşı ve ilaçtan gelecek haberlerde.

ABD, Almanya ve İngiltere başta olmak üzere pek çok ülkedeki aşı prototiplerinde insanlı deneylere geçilirken, ilaç şirketleri üretilecek dozlarla ilgili ön anlaşmalar imzalamaya da başladı.

Aşının nasıl dağıtılacağına ilişkin soru işaretleri de giderek artarken, Dünya Sağlık Örgütü’nden flaş bir açıklama geldi. Dr. Soumya Swaminathan, aşının onay alması durumunda adil ve erişilebilir bir şekilde dağıtılması için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

İLK OLARAK ÖN SAFTAKİLER

Bu noktada öncelik verilecek gruplar olduğunu da ifade eden Swaminathan, virüsle mücadelenin ön saflarında yer alan sağlık çalışanları, güvenlik güçleri, yüksek risk grubundaki kişiler ve 65 yaş üstündekilere ilk olarak aşı uygulanacağını belirtti.

2021’DE 2 MİLYAR DOZ AŞI

Swaminathan, ilk grubun ardından ise yüksek bulaşma riski taşıyan et fabrikaları, hapishaneler ve bakım evlerindeki kişilerin aşıya erişim sağlamasının hedeflendiğini vurguladı.

Bu yıl sonuna kadar birkaç yüz milyon doz aşı üretilmesini beklediklerini söyleyen Swaminathan, 2021 yılı sonunda ise 2 milyar doz corona virüsü aşısına sahip olmayı hedeflediklerini ifade etti.

İlginizi ÇekebilirDünya Sağlık Örgütü'nden flaş aşı açıklaması: Asıl sorun bulmak değil, dağıtmakDünya Sağlık Örgütü'nden flaş aşı açıklaması: Asıl sorun bulmak değil, dağıtmak

 

İlginizi ÇekebilirABD'li uzmanlardan kritik iddia: Çocuk felci aşısı coronaya karşı işe yarayabilirABD'li uzmanlardan kritik iddia: Çocuk felci aşısı coronaya karşı işe yarayabilir

 

Yayınlanma Tarihi:13:06,