Sözcü Plus Giriş

İspanya’da ölü sayısı 10 bin 935’e yükseldi

Corona virüsünün en çok can kaybına yol açtığı ikinci ülke olan İspanya'da ölü sayısı 10 bin 935'e ulaştı.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 11:04, 08/04/2020
İspanya’da ölü sayısı 10 bin 935’e yükseldi

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüsü, haftalar içinde dünyanın tamamını etkisi altına aldı. Salgının merkezi Çin’de neredeyse yeni vaka bile kayıtlara geçmezken, Avrupa ve ABD’den ardı ardına korkunç haberler geliyor.

Salgının en çok can aldığı İtalya’da son birkaç günde yeni vaka sayısının günlük ortalama 6 binlerden 4 binlere düşmesi küçük de olsa bir umut ışığı oldu. Ancak İtalya’nın ardından gelen İspanya’da ise işler giderek daha da vahim bir hal alıyor.

Bugünle birlikte üst üste 7 gündür 800 ve üzerinde insanın hayatını kaybettiği ülkede son durum kamuoyuyla paylaşıldı. Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre ölü sayısı son 24 saatte 10.003’ten 10 bin 935’e yükseldi. Toplam kayıtlara geçen vaka sayısı ise 110 bin 238’den 117 bin 710’a ulaştı.

İRAN’DA 24 SAATTE 134 CAN KAYBI

İspanya’nın ardından İran’da da Sağlık Bakanlığı yetkilileri salgınla ilgili son verileri kamuoyuna duyurdu. Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kiyanuş Cihanpur'un aktardığına göre ülkede son 24 saatte 134 kişi daha virüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

Böylelikle İran’da toplam ölü sayısı 3 bin 294'e yükseldi. Ülke genelindeki vaka sayısı ise 2 bin 875 artarak 53 bin 183'e ulaştı.

2 SAATLİK HIZLI TANI KİTİ GELİYOR

Japon teknoloji şirketi Fujifilm, corona virüsünü 2 saat içerisinde test eden yeni bir test kiti geliştirildiğini duyurdu. Fujifilm'in alt markası Wako Pure Chemical Corp tarafından geliştirilen test kitinin 15 Nisan'da satışa çıkacağı açıklandı.

Geliştirilen yeni test kitinin hali hazırda kullanılan PCR tipi test sisteminden daha hızlı bir şekilde sonuç vereceği açıklandı. PCR testleri genelde 4 ile 6 saat içerisinde sonuçları verirken, şirket geliştirilen testin 2 saat içerisinde sonuç verdiğini duyurdu.

AVUSTRALYA'DAN KORKUTAN ÖNGÖRÜ

Avustralya Sağlık Bakanı Brendan Murphy, Covid-19 vaka sayısının şu anki 5 ile 10 kat daha fazla olacağını öngördü. Murphy, “Dünya çapında vaka sayısı 5 milyon ve 10 milyona çıkabilir. Fakat Avustralya'daki rakamların azalacağına eminim çünkü bizde en yüksek test oranı var” dedi.

AFRİKA'DA BİR ÜLKEDE DAHA GÖRÜLDÜ

Corona virüsü Afrika kıtasında da etkisini göstermeye devam ediyor. Malavi, 3 corona virüsü vakasının tespit edildiğini duyurdu.

Güney Afrika ülkesi böylelikle Lesoto, Güney Sudan, Komoros gibi “corona virüsü tespit edilmeyen” ülkeler kategorisinden de ayrıldı.

ENDONEZYA'DA RAMAZAN BAYRAMI ÇAĞRISI

Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo bir çağrıda bulundu. Widodo, Ramazan Bayramı dolayısıyla insanların memleketlerine gitmemesi çağrısında bulundu.

Widodo, hükümetin Ramazan Bayramı dolayısıyla insanların seyahat etmesini yasaklayamayacağını söylerken, “Olası bir yasak getirilmesi durumunda vatandaşlar buna uymaz” dedi.

İlginizi Çekebilirİstanbul'da ürküten corona fotoğrafı! Peş peşe dizilen cenaze araçlarını Reuters görüntülediİstanbul'da ürküten corona fotoğrafı! Peş peşe dizilen cenaze araçlarını Reuters görüntüledi

 

İlginizi ÇekebilirUzmanlar tek tek açıkladı! Corona virüsü erkekleri daha çok vuruyor çünkü...Uzmanlar tek tek açıkladı! Corona virüsü erkekleri daha çok vuruyor çünkü...

 

İlginizi ÇekebilirSalgında bu da oldu! İkizlerin adını 'Corona' ve 'Covid' koydularSalgında bu da oldu! İkizlerin adını 'Corona' ve 'Covid' koydular

 

Yayınlanma Tarihi:12:34,