Sözcü Plus Giriş

Stoltenberg: Türkiye ağır bir sığınmacı yükü yaşıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la ortak basın toplantısında konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Türkiye ağır bir sığınmacı yükü yaşıyor. Esad yönetimi görülmemiş bir insani ızdıraba neden olmuştur. Türkiye uzun vadeli bir çözümün bulunması için üzerine düşeni yapıyor" ifadelerini kullandı.

19:54 -

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin AB Daimi Temsilciliğinde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüştü.

Görüşme yaklaşık 1 saat sürdü. Erdoğan ve Stoltenberg daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan, görüşmede Suriye'deki durumu ele aldıklarını belirterek, Türkiye'nin NATO'dan talep ettiği ilave desteğin bir an önce sağlanmasını istediklerini söyledi.

Suriye'deki duruma değinen Erdoğan, hiçbir Avrupa ülkesinin bu ülkedeki çatışmalara ve insani drama kayıtsız kalma lüksü olmadığını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı, “Türkiye'nin büyük özveriyle ve tek başına yürüttüğü bu mücadeleye müttefiklerimizin tamamının somut desteğini bekliyoruz. NATO, ittifak dayanışmasını net bir şekilde göstermesi gereken kritik bir dönemin içindedir” dedi.

Yunanistan'ım mültecilerle ilgili tutumunu da eleştiren Cumhurbaşkanı, “Bir müttefik ve komşu ülkenin düzensiz göç dalgasının müsebbibi olarak Türkiye'yi işaret etmesi akıl ve izan dışıdır. Bu ülkenin, mevcut durumu ve AB'yi de kullanarak kendine haksız kazanımlar elde etmeye çalışmasına izin vermeyeceğimizi Sayın Genel Sekretere de özellikle ifade ettim” diye konuştu.

STOLTENBERG: TÜRKİYE AĞIR BİR YÜK TAŞIYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ardından konuşan Stoltenberg, Türkiye'nin Suriye konusunda ağır bir yük taşıdığına dikkat çekti. Stoltenberg, şu ifadeleri kullandı;

*İdlib’deki ateşkes devam ediyor ve geçmiş günlerdeki şiddet konusunda azalma gördük. Türkiye, buradaki şiddet olaylarından ve çalkantılardan en fazla etkilenen ülkededir.

*Başka hiçbir müttefikimiz, terör olaylarından bu kadar etkilenmemiş; bu kadar fazla mülteciye ev sahipliği yapmamıştır. Türkiye’ye hava ve deniz mevcudiyetimizle destek veriyoruz.

*NATO, Türkiye'ye daha önceden 5 milyar dolardan daha fazla yardımda bulunmuştur. Herhangi bir ayrım yapılmaksızın Esad ve Rusya tarafından yapılan bombardımanlar insani bir felakete yol açmıştır.

*Türkiye ağır bir yük taşıyor. Ancak Türkiye uzun vadeli bir çözümün bulunmasında üzerine düşen görevi yapmalıdır. (DHA/İHA)

İLGİLİ HABERGörüşmede dikkat çeken detay! Erdoğan, Stoltenberg'in elini sıkmadıGörüşmede dikkat çeken detay! Erdoğan, Stoltenberg'in elini sıkmadı
Son güncelleme: 15:42 12.03.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more