Sözcü Plus Giriş

AYD’den AVM’lerin açılışı hakkında yeni tavsiye kararları

Türkiye'de bulunan AVM'lerin büyük bölümü bugün açıldı. Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği, AVM'lerin açılış ve kısa vadede öngörülen uygulamalar hakkındaki yeni tavsiye kararlarını paylaştı. İşte madde madde o kararlar...

11:10 -
AYD’den AVM’lerin açılışı hakkında yeni tavsiye kararları

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) AVM’lerin açılış zamanı ve kısa vadede öngörülen uygulamalar hakkındaki yeni tavsiye kararlarını paylaştı. Maddeler halinde açıklanan tavsiyeler şöyle sıralandı:

MASKE TAKILMALI

-Yetkili otoriterler tarafından AVM'lerin faaliyetlerine devam edebilmelerinin uygun olduğunun değerlendirilmesi durumunda, aşağıdaki önlemlerin alınması kaydıyla AVM'lerin açılması ve faaliyete devam etmesinin mümkün olduğu değerlendirilmiştir.

Alışveriş merkezi, mağaza çalışanları ve tüm tedarikçilerinin AVM'de bulundukları süre boyunca kamu otoritesi tarafından uygunluğu onaylanmış türde maske takması önerilmektedir. Kapı girişlerindeki güvenlik ile danışma personellerinin de ilave olarak siperlik takması tavsiye edilmektedir.

İLGİLİ HABERBilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap: Zorunda kalmazsam AVM'ye gitmemBilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap: Zorunda kalmazsam AVM'ye gitmem

ATEŞİ YÜKSEK OLANLAR GERİ ÇEVRİLMELİ

-Kamuya açık alanlar için getirilen kısıtlamalara uygun olarak Alışveriş Merkezi ziyaretçilerimizin maskeyle girişlerinin zorunlu tutulması önerilmektedir.

-Alışveriş Merkezi maliki/yönetici şirketinin, kiracıların, tedarikçi, taşeron, hizmet veren şirketlerin, özetle her ne sıfatla olursa olsun AVM'de geçici veya sürekli çalışan kişilerin Alışveriş Merkezi girişlerinde ateşinin temassız dijital termometreyle kontrolünün sağlanması ve yüksek ateşi çıkanların (örn. 38 derece üzeri) geri çevrilmesi önerilmektedir.

Bu sırada güvenlik görevlileri tarafından herhangi bir kayıt alınmaması, ateşi yüksek çıkan ilgilinin bizatihi kendisinin ilgili işvereni ile iletişime geçmesi önerilmektedir.

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş – İHA

ASANSÖR KAPASİTESİ YARI YARIYA DÜŞÜRÜLMELİ

-Giriş kapılarında sosyal mesafenin korunması amacıyla görsellerin oluşturulması ve kişisel koruyucu donanımın eksiksiz olması zorunluluğu uyarılarının asılması önerilmektedir.

-Asansör taşıma kapasitesinin yarı yarıya düşürülerek kullanıcı sayısının azaltılması ve yine sosyal mesafe uyarı görsellerinin konulması önerilmektedir.

-Ek olarak, sadece hamile, bebek arabalı ve engelli kullanımına izin verilen bir düzenleme olması veya asansör kullanımının dokunmatik mekanizma sebebiyle bir süre kapatılması da değerlendirilmelidir. (Yaş sınırlamasının kaldırılması sonrası 65 yaş üzeri kullanımı için de izin verilebilir)

İLGİLİ HABERİBB Bilim Kurulu uyardı: AVM'leri açmak ve ligleri başlatmak için erkenİBB Bilim Kurulu uyardı: AVM'leri açmak ve ligleri başlatmak için erken

TUVALET GİRİŞ SAYISI BELİRLENMELİ

-Yürüyen merdivenlerde sosyal mesafe uyarı görsellerinin eklenmesi önerilmektedir.

-Tuvaletlerde sosyal mesafenin sağlanabilmesi amacıyla girişlere ziyaretçiler için bilinçlendirme ile uyarı metinlerinin konulması ve tuvalet giriş sayısında bir belirleme yapılması önerilmektedir.

-El dezenfektanlarının yoğun kullanım alanlarında müşterilerin kullanımına sunulması önerilmektedir.

TEMASSIZ ÖDEMELER TEŞVİK EDİLMELİ

-İbadethanelerin kamu otoritesinin alacağı kararlar doğrultusunda kullanımına devam edilmesi tavsiye edilmektedir.

-Sosyal mesafenin sağlanabilmesi amacıyla anonsların yapılması önerilmektedir. (Örnek anons içeriğinin AYD tarafından oluşturulması düşünülebilir)

-Mağazaların satış alanlarında mevzuata uygun dezenfeksiyonu uygun periyotlarda yaptırmaları ve Alışveriş Merkezi yönetimlerine sunmaları önerilmektedir.

-Mağazalar tarafından temassız pos cihazları kullanımının teşvik edilmesi tavsiye edilmektedir.

İLGİLİ HABERAltaş açıkladı: AVM'ler 1 Haziran'da tamamen açılacakAltaş açıkladı: AVM'ler 1 Haziran'da tamamen açılacak

DOĞAL HAVALANDIRMA YAPILMALI

-Alışveriş Merkezilerinde müşteri ve çalışanların ortak temas noktaları (ATM, asansör, güvenlik noktaları, yürüyen merdiven bantları, personel dinlenme alanları ve benzeri) dezenfeksiyonlarının uygun periyotlarda yaptırılması önerilmektedir.

-Klima santrallerinde karışım hava kullanılmaması, içeriye %100 taze hava verilmesi ve içerideki havanın da dışarı atılması gerekmektedir.

Klima santrali, fancoil veya gazlı sistem cihazların hava filtrelerinin ihtiyaca göre sıklıkta temizlenmesi veya yenilenmesi önemli bir tedbir olacaktır. Alışveriş Merkezlerinin kapalı saatlerinde (müşteri açılış öncesi ve kapanış sonrası) kontrollü olarak doğal havalandırma yapılması önerilir.

İLGİLİ HABERProf. Sarp Üner: AVM'leri mayısta açmak erken olurProf. Sarp Üner: AVM'leri mayısta açmak erken olur

-Bunun için duman tahliye kapakları, açılabilir pencereler gibi doğal havalandırma işlevi gören sistemlerden faydalanılması planlanabilir.

Mescit, Temizlik Odası ve özellikle tuvaletler gibi ıslak hacimlerin havalandırmalarının mutlaka aktif olarak çalışması önem taşımaktadır. Bu sistemlerdeki bakım ve temizlik operasyonlarını yapan personelin, kişisel koruyucu donanımlarının tam olması ve dezenfekte edilmiş ekipmanlar ile çalışması tavsiye edilmektedir.

ORTAK ALANLAR KULLANIMA KAPATILMALI

-Ortak alan oturma gruplarının kullanıma kapatılması veya kaldırılması önerilmektedir.

-Yeme ve içme alanlarında sosyal mesafenin korunması amacıyla oturma gruplarının yarı yarıya azaltılması tavsiye edilmektedir. Bir masada 2 kişi oturacak şekilde ve masalar arası mesafenin 2 metre olması bu amaca uygun bir düzenleme olarak önerilmektedir.

İLGİLİ HABERİşte ABD'nin AVM planıİşte ABD'nin AVM planı

ÇOCUK OYUN ALANLARI KAPALI TUTULMALI

-Mevzuat gereği var olan çocuk oyun alanlarının kapalı tutulması tavsiye edilmektedir. Bakanlık genelgesi ile hizmeti durdurulan sinema, eğlence alanları, spor salonları restoran ve kafeler de mevzuat gereği (aksi belirtilene kadar) kapalı olacaktır. Bu yerler açıldığında da diğer kiracılar gibi dezenfektasyonla ilgili tüm tedbirleri almaları gerekmektedir.

TEMASLI DİJİTAL YÖNLENDİRME KAPATILMALI

-Ziyaretçileri bir araya getirecek, sosyal mesafenin korunması zor etkinliklerin yapılmaması önerilmektedir.

-Ücretsiz verilen bebek bakım arabası, engelli arabası, power bank ve benzeri ekipmanların her kullanımdan sonra dezenfekte edilmesi önerilmektedir.

-Temaslı dijital yönlendirmelerin kapalı tutulması tavsiye edilmektedir

-Danışma önlerine sosyal mesafe uyarı çizgilerinin çekilmesi önerilmektedir.

İLGİLİ HABERMMO'dan AVM'ler için hayati uyarılarMMO'dan AVM'ler için hayati uyarılar

VALELER KAPALI OLMALI

-Müşteri servis araçlarında kamunun genelgelerine uygun olarak sosyal mesafenin korunması ve dezenfeksiyonlarının yapılması önerilmektedir.

-Valelerin kapalı tutulması önerilmektedir.

-Alışveriş Merkezi yönetimlerin Covid-19 (salgın) acil durum eylem planlarının hazırlamaları ve mağazaların da hazırlayarak Alışveriş Merkezi yönetimlerine sunmaları şart konulması önerilmektedir.

-Tedarikçi ve kargo/kurye girişlerinin belli saatler ile sınırlandırılması kontrollü girişleri kolaylaştıracağından bu yönde uygulamaların hayata geçirilmesi önerilmektedir.

DENETİMLERE YARDIM EDİLECEK

-AVM çalışanlarının yemek ihtiyacı için, kamu otoritesinin uygun gördüğü standartları karşılayan restoranların açık bulundurulması önerilmektedir.

-Mağazalar için belirlenen sosyal mesafe ve hijyen konularındaki standartlar ve zorunlu uygulamaların kamu otoritesi tarafından yapılacak denetimlerde AVM yönetimleri tarafından gerekli yardım ve özen gösterilecektir.

-AVM girişlerinde temassız kontrollerin (el dedektörleri v.s.) arttırılmasının sağlanması önerilmektedir.

İLGİLİ HABERİşte corona nedeniyle geçici kapatma kararı alan AVM ve markalarİşte corona nedeniyle geçici kapatma kararı alan AVM ve markalar

SAĞLIK VE TEMİZLİK PERSONELİ EĞİTİM VERİLMELİ

-Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayımlanan “Tek kullanımlık maske eldiven gibi kişisel hijyen malzeme atıklarının yönetiminde covid-19 tedbirleri” konulu genelgeye uygun olarak gri renkli veya gri etiketli atık ekipmanı bulundurulması önerilmektedir.

-Yeme İçme alanlarında sosyal mesafeyi sağlayacak şekilde; kasalarda oluşabilecek sıranın düzenlenmesi için zeminde işaretlemeler, ziyaretçi ile kasa personeli arasında kasa önü sabit vizör (ya da kasa personeline vizör başlık) ve sıra-matik sisteminin uygulanması gibi müşteri ve çalışan sağlığını gözeten düzenlemelerin yapılması önemlidir. Ödemelerin temassız ödeme cihazları ile yapılabilmesinin sağlanması önerilmektedir.

-Sağlık ve temizlik personeline değişen yeni iş tanımları ve corona virüs kapsamında yapılacaklar üzerine teorik eğitim verilmesinin sağlanması önerilmektedir.

YOĞUNLUĞA KARŞI ÖNLEM ALINMALI

-Ziyaretçilerin ateşinin ölçümünün temassız dijital termometreyle yapılması, kamu otoritesinin belirleyeceği yüksek ateş değerlerine sahip ziyaretçilerin diğer ziyaretçi ve çalışanların sağlığını korumak adına ilgili mevzuat hükümlerine uygun olarak geri çevrilmesi tavsiye edilmektedir.

-Perakendecilerin prova odaları dezenfeksiyon sıklığının kamu otoritesince belirlenen şekilde sağlanması, mağaza içlerinde el dezenfektan noktaları oluşturulması, mağaza girişleriyle içeride yoğunluk oluşmaması ve sosyal mesafenin korunması amacıyla mağazaların önlemler alması önerilmektedir.

-Kiracıların kendi alanları için alacağı tedbirlerin kamu otoritelerinin belirleyeceği ve Alışveriş Merkezlerinin alacağı tedbirlerle uyumluluğunun sağlanması önem arz etmektedir. (İHA)

Son güncelleme: 11:18 11.05.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more