Türk-İş’ten kıdem tazminatı için açıklama

Bugün Ankara'da toplanan Türk-İş Başkanlar Kurulu, kıdem tazminatı düzenlemesinin Meclis'e geldiği an genel grev kararı alınacağını belirtti. Türk-İş Başkanı Erğün Atalay, "Meclise geldiği gün TÜRK-İŞ yönetimi grev kararı almak zorunda” diye konuştu. Türk-İş önceki genel kurullarında kıdem tazminatını kırmızı çizgi olarak kabul etmişti.

Türk-İş’ten kıdem tazminatı için açıklama

Türk-İş Başkanlar Kurulu bugün Ankara’da toplandı. Yapılan toplantıya Türk-İş’e üye sendikaların başkanları katıldı. Toplantıda çalışanların brüt maaşlarının üçte birini fona aktaracak olan kıdem tazminatı düzenlemesi eleştirilirken Başkanlar Kurulu düzenlemeyi genel grev kararı olarak kabul etti.

Türk-İş’in 21., 22, ve 23. genel kurullarında kıdem tazminatı oy birliği ile genel grev kararı kabul edilmişti.

GENEL GREV NEDİR?

Sendikal literatüre göre meslek farkı gözetmeksizin geniş çapta ilan edilen grevlere genel grev ismi veriliyor.

Türkiye’de ise kanunlar çerçevesinde ancak toplu menfaat uyuşmazlıkları neticesinde taraflar arasında anlaşma sağlanamazsa genel greve gidilebiliyor.

TÜRKİYE’DE GENEL GREVİN ÖRNEKLERİ

Doç. Dr Aziz Çelik’in Türkiye Maden İşçileri Sendikası için kaleme aldığı bir makaleden derlenen bilgilere göre; 15-16 Haziran 1970’de İstanbul ve Kocaeli’de 70 bini aşkın işçinin katıldığı iki günlük direniş ülke genelini kapsamasa da genel grev özelliği gösteren ilk büyük işçi eylemi oldu.

Türk-İş 3 Ocak 1991’de ‘genel uyarı eylemi’ eylemi adı altında 12 Eylül sonrasının ilk genel grev girişiminde bulundu. Dönemin Türk-İş Başkanı Şevket Yılmaz 3 Ocak’ta işe gitmeyeceğini, evinde oturacağını ve işçilerin de öyle yapmasını istedi. 3 Ocak 1991 genel eylemi kısmen uygulanabildi. (İHA-SOZCU.COM.TR)

Hükümetin 18 yıldır değişmeyen gündemi: Kıdem tazminatı... İlginizi Çekebilir Hükümetin 18 yıldır değişmeyen gündemi: Kıdem tazminatı...

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...