Sözcü Plus Giriş

‘Yanlış yerde gaz arıyoruz’

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Jeoloji Yüksek Mühendisi Prof. Doğan Aydal, Doğu Akdeniz’de yanlış yerde doğalgaz araması yapıldığını savundu.

Veli TOPRAK
06:20 -
‘Yanlış yerde gaz arıyoruz’

Prof. Doğan Aydal, yaptığı açıklamada “Enerji Bakanlığı anlaşılmaz bir şekilde önce Kıbrıs adasının doğusunda, sonra kuzeyinde, ardından da yakın batısında gereksiz sondajlar yaparak vakit kaybetti. Şimdi de Fatih gemisi Doğu Akdeniz'deki çalışmaları bırakıp Karadeniz'e gönderildi. Doğu Akdeniz'de çalışmalar neden yavaşlatıldı?'' dedi. Doğan Aydal şunları söyledi:

4 MİLYAR DOLAR HARCANDI

“Karadeniz bölgesinde Türkiye'ye ait alanlar, TPAO ortaklığıyla, Sinop ve Trakya hizasındaki ruhsatlar Petrobras şirketine, Kastamonu ve Samsun kıyı bölgeleri de Exxon Mobil şirketine aramalar için verildi. BP ile de Sürmene ve Hopa civarında iki derin kuyu araştırması yapıldı. Sürmene açıklarında 5645 metreye inilip 4 milyar dolar harcanmasına rağmen sonuç alınamadı. Karadeniz doğalgaz ve petrol bakımından umutsuz gözükürken, Fatih gemisi Doğu Akdeniz'deki çalışmaları bırakıp Karadeniz'e neden gönderildi? Güney Kıbrıs Rum yönetimi, 12 numaralı Afrodit ve 6 numaralı Calipso alanında doğalgaz yatağı bulmuştur.''

HARİTADA İŞARETLEDİ
Doğalgaz yataklarının Kıbrıs adasının güney batısında olduğunu savunan ve sondaj yapılması gerekli alanı haritada işaretleyen Aydal, faaliyetleri hızlandırmak için ‘Sertao' adı verilen üçüncü sondaj gemisinin de alındığını belirterek “Üçüncü gemiye ihtiyaç varsa, satın alındıktan sonra Fatih gemisi neden Karadeniz'e gönderildi?'' diye sordu.
Son güncelleme: 06:25 31.05.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more