2020 Hac kura sonuçları açıklandı, e-Devlet kilitlendi! Diyanet hac kura sonuçları sorgulama

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2 milyonu aşkın vatandaşın merakla beklediği hac kura sonuçlarını açıkladı. 2020 yılı hac kurası 9 Ocak 2020 Perşembe günü saat 10:00'da çekildi. Sonuçlar saat 21:00 itibariyle E-devlet portalı üzerinden sorgulanabiliyor. İşte 2020 hac kura sonuçları sorgulama ekranı...

2020 Hac kura sonuçları açıklandı, e-Devlet kilitlendi! Diyanet hac kura sonuçları sorgulama

Hac ibadetini yerine getirmek üzere Türkiye'den kutsal topraklara gitmek için başvuruda bulunan 2 milyonu aşkın hacı adayı ve yakınlarının heyecanla beklediği hac kuraları sonuçlandı. Yoğun ilgi nedeniyle e-Devlet portalı kilitlendi. Hac kura sonuçları e-Devlet portalından TC kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile öğrenilebiliyor. Ayrıca hacı adaylarına kısa mesaj yoluyla kura sonucuna ilişkin bilgi iletilecek.

2020 HAC KURA SONUÇLARI SORGULAMA EKRANI

Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonu’nda bugün saat 10:00'da çekilecek kura, bilgisayar ortamında, noter huzurunda kamuoyuna açık yapıldı. Kura sonucunda 83 bin 430 kişi kutsal topraklara gitmeye hak kazandı.

Hacca gitmek için daha önce başvurduğu halde gidemeyip kayıtları yenilenenler ile bu yıl ilk kez başvuru yapan hacı adaylarının katılacağı kura, vatandaşların ön kayıt yaptırdıkları yıllar dikkate alınarak hesaplanan katsayı ve oranları ile hac konaklama tercihleri esas alınarak çekildi.

HAC KAYITLARI NE ZAMAN?

Hacı adayları, e-Devlet üzerinden alacakları ‘Hac Kesin Kayıt Belgesi' ile 13-24 Ocak tarihleri arasında il müftülüklerine ve acentelere kayıt yaptırabilecek. Kesin kayıt belgesi alınırken ‘Diyanet İşleri Başkanlığı Organizasyonu' veya ‘Acenta Organizasyonu' tercihleri de yapılabilecek. Belirlenen süre içerisinde kesin kayıt yaptırmayanların yerine, hac konaklama türlerine göre kura sırası gözetilerek 30 Ocak-07 Şubat 2020 tarihleri arasında illere dağıtılan kontenjanlar çerçevesinde kayıtlar alınacak.

ŞEHİT YAKINI VE GAZİLER DİKKAT!

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2007-2020 yılları arasında kayıt yaptırıp daha önce hiç hacca gitmemiş şehit anne, baba, eş ve evlenmemiş çocukları ile gazi ve eşlerinden müracaat edenleri kurasız olarak hacca götürecek.

Bu yıl kesin kayıt hakkı kazanan herhangi bir hacı adayı sağlık sorunları sebebiyle hacca gidemeyecek durumdaysa, sağlık durumunu belirtir bir heyet raporu aldığı takdirde kesin kayıt hakkı gelecek yıla ertelenebilecek. Ancak iki kez üst üste gitmekten vazgeçen hacı adaylarının katsayıları sıfırlanacak.

Fotoğraf: Shutterstock

KURA KATSAYISI NASIL BELİRLENİYOR?

2009'da uygulanmaya başlanılan katsayılı kura sisteminde hacı adaylarının katsayıları, ön kayıt yaptırdıkları tarihten itibaren bekledikleri yılın kendisiyle çarpımıyla hesaplanıyor. Buna göre, 2011 yılından bugüne aralıksız kayıt yenileyen hacı adaylarının kuradaki katsayısı 100, bu yıl ilk kez başvuru yapan hacı adaylarının kura katsayısı ise 1 olacak.

HAC İBADETİ NE ZAMAN?

Hac ibadeti için kutsal topraklara gidişler 22 Haziran 2020'de başlayacak, 25 Temmuz 2020'de ise tamamlanacak. Dönüşler ise 06 Ağustos 2020'de başlayıp 02 Eylül 2020 tarihinde sona erecek.

Ayrıca, Diyanet İşleri Başkanlığı, hacı adaylarına kutsal topraklara gitmeden önce hac ibadetiyle ilgili özel eğitim ve seminerler düzenleyecek.

KAYNAK: DİYANET

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...