Adıyaman ve Şanlıurfa’da bayram namazı saat kaçta? Şanlıurfa, Adıyaman Kurban Bayramı namaz vakitleri…

Her yıl olduğu gibi bu sene de Adıyaman ve Şanlıurfa'da Bayramı, bayram namazıyla karşılayacak. Türkiye'de bayram namazını en erken kılacak illerden olan Şanlıurfa ve Adıyaman'da yaşayanlar da bayram namazı saatlerini merak etmeye başladı. Diyanet, bayramın ilk günü sabah ezanından sonra kılınacak olan bayram namazı için Adıyaman ve Şanlıurfa illeri için namaz vaktini açıkladı.

Adıyaman ve Şanlıurfa’da bayram namazı saat kaçta? Şanlıurfa, Adıyaman Kurban Bayramı namaz vakitleri…

İslam alemi için ayrı bir öneme sahip olan Kurban Bayramı geldi çattı. Kurban ibadetini yerine getirecek olan Müslümanlar ilk olarak bayram namazı kılacak. Türkiye’deki diğer illerde olduğu gibi Adıyaman ve  Şanlıurfa’nın da bayram namazı saati belli oldu. Diyanet tarafından yayınlanan Adıyaman ve Şanlıurfa bayram namazı vaktini haberimizden görebilir, Kurban Bayramı hakkındaki detaylara ulaşabilirsiniz. İşte 2020 Adıyaman ve  Şanlıurfa Kurban Bayramı namaz vakti…

TÜM İLLERİN KURBAN BAYRAMI NAMAZ SAATLERİ

ŞANLIURFA BAYRAM NAMAZI SAATİ

Bu sene bayram namazı, geçtiğimiz yıllardan farklı olarak pandemi nedeniyle tedbirler alınarak kılanacak. Şanlıurfa’da bayram namazı kılacak olanlar Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayınladığı saate göre camilerde bulunacak. Şanlıurfa’da bayram namazı 31 Temmuz Cuma günü saat 06.00’da kılınacak.

ADIYAMAN BAYRAM NAMAZI SAATİ

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayınladığı tarihlere göre, Adıyaman’da Kurban Bayramı 31 Temmuz Cuma günü saat 06.01’de kılınacak.

KURBAN KESERKEN ALLAH’IN İSMİNİN ANILMASININ, BESMELE ÇEKİLMESİNİN HÜKMÜ NEDİR? KESİM SIRASINDA HANGİ DUALAR OKUNABİLİR? 

İster kurban niyetiyle olsun ister başka bir amaçla olsun hayvan kesilirken besmele çekilmesi gerekir. Hayvanın kesimi esnasında besmele kasten terk edilirse, o hayvanın eti Hanefîlere göre yenmez. Ancak kasıtsız ve unutularak besmele çekilmezse, bu hayvanın eti yenilir. Şâfiîlere göre besmele kasten çekilmese bile kesilen hayvanın eti yenir.

Kurban kesilirken üç defa “Bismillahi Allahü ekber” denilir ve şu âyetler okunabilir: قُلْ اِنَّ صَلَاتي وَنُسُكي وَمَحْيَايَ وَمَمَاتي لِلّٰهِ رَبِّ الْعَالَمينَ لَا شَريكَ لَهُ وَبِذٰلِكَ اُمِرْتُ وَاَنَا اَوَّلُ الْمُسْلِمينَ

“De ki: Şüphesiz benim namazım, ibadetim/kurbanım, hayatım ve ölümüm hepsi âlemlerin Rabbi Allah içindir. O'nun ortağı yoktur. Bana sadece bu emredildi ve ben müslümanların ilkiyim.” (En'âm, 6/162-163)

اِنّي وَجَّهْتُ وَجْهِيَ لِلَّذي فَطَرَ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضَ حَنيفًا وَمَٓا اَنَا مِنَ الْمُشْرِكينَ

“Ben, hakka yönelen birisi olarak yüzümü, gökleri ve yeri yaratana döndürdüm. Ben, Allah'a ortak koşanlardan değilim.” (En'âm, 6/79)

Foto: Shutterstock

ŞANLIURFA TARİHÇESİ

Urfa ve civarında Cilalı Taş Devri’nden beri yerleşilmektedir. Göbeklitepe Höyüğü, MÖ 11000 yıllarında kullanılan Dünya’nın bilinen en eski mabetinin bulunduğu yerdir.

Urfa Kur’an, İncil ve Tonah (Eski ahit/Tevrat)’ta geçen İbrahim peygamberin, doğum yeri olarak kabul edilir ve anısına Camii de bulunmaktadır. Ayrıca Peygamber Eyüp’ün de (İncil ve Eski ahitte Job) doğum yeri olarak kabul edilir.

Urfa kent merkezinin altında bugünkü Balıklıgöl’ün kuzeyinde yapılan bir keşif sonucu, Urfa kent merkezi tarihinin MÖ. 9500’e Çanak-Çömleksiz Neolitik Döneme kadar uzandığı görülmüştür.

11.500 yıllık tarihi süreç içerisinde Ebla, Akkad, Sümer, Babil, Asur, Hitit, Hurri-Mitanni, Arami, Med, Pers, Makedon (Helenistik dönem), Roma, Bizans gibi uygarlıkların egemenlikleri altında yaşamıştır.

Urfa, 1094 yılında Büyük Selçuklu hâkimiyetine girmiştir. 1098’de Haçlı Edessa Kontluğu, daha sonra sırasıyla Eyyubiler, Memluklular, Karakoyunlular, Timurlular Devleti, Akkoyunlular, Safeviler ve en son da 1516’da Yavuz Sultan Selim’in memlükleri mercidâbık savaşında yenmesiyle Osmanlı sınırları içine katılmıştır. Önceleri Rakka Eyaleti sınırları içerisinde yer alan Urfa, 1876’da Halep Vilayetine bağlanmış, 1916’da ise bağımsız bir sancak olmuştur.

Foto: Depophotos

ŞANLIURFA CAMİLERİ

Şanlıurfa il merkezinde, Fırfırlı Camii, Selahaddin Eyyubi Camii, Halil-ür Rahman Camii, Rızvaniye Camii, Mevlid-i Halil Camii, Hasan Padişah Camii, Narıncı Camii, Eski Ömeriye Camii, Dabbakhane Camii, Kıbrıs Mescidi, Mevlevihane Camii, Yeni Ömeriye Camii, Nimetullah Camii, Çarhoğlu Camii, Kara Musa Camii, Tuzeken Camii, Hacı Yadigâr Camii, Ulu Cami, Hüseyin Paşa Camii, Hekim Dede Camii, Siverekli Mescidi, Yusuf Paşa Camii, Circis Peygamber Camii, Şehbenderiye Camii, Kadıoğlu Camii, Kutbeddin Camii, İmam Sekkâki Camii, Sultanbey Camii, Miskinler Mescidi, Arabi Camii, Behramlar Camii, Hayrullah Camii, Hacı Lütfullah Camii, Çakeri Camii, Hızanoğlu Camii, Damat Süleyman Paşa Camii, Eski Sefalı Camii, Hüseyniye Mescidi, Müderris Camii, Nur Ali Mescidi, Toktemur Mescidi ve Pazar Camii olmak üzere tarihi değere haiz 42 adet cami ve mescit bulunmaktadır.

ADIYAMAN’DAKİ BAZI CAMİLER

ULU CAMİİ: Adıyaman'ın merkezinde bulunmaktadır. Dulkadiroğulları (M.S. 1137-1522 ) zamanında yapılan camii daha sonraları bir çok kez onarım görmüştür.

Caminin bugünkü şekli ile 1863 tarihinde yaptırıldığını bildiren bir kitabe , minare kaidesinin doğuya bakan üst yüzeyinde bulunmaktadır. Aynı yerde altta kemer içinde bulunan bir başka kitabede caminin 1902 yılında tamir gördüğü anlaşılmaktadır.

ÇARŞI CAMİİ: Hacı Abdulgani isimli bir kişi tarafından 1550 yılında yaptırılmıştır. Dikdörtgen planlı caminin payandalarla desteklenen beden duvarları kesme taştan yapılmıştır.

ESKİSARAY CAMİİ: İlimiz merkez Eskisaray mahallesinde bulunan Saray camii (İbrahim paşa) Hicri 1148'de İbrahim paşa tarafından yaptırılmıştır. Cami bir çok defa onarım görmüştür. Son onarımda camii kuzeye doğru genişletilmiştir.

KAP CAMİİ: Kendi adıyla anılan mahallede bulunan Kap camii kitabesine göre hicri 1182 (1768) yılında yapıldıktan sonra Hicri 1342 (1923) Hacı Mehmet Ali tarafından yeniden yaptırılmıştır.

YENİPINAR CAMİİ: İlimiz Yenipınar mahallesinde bulunmaktadır. Düz bir alan üzerine kurulmuştur. Minare kaidesinde yer alan kitabeye göre Hicri 1133 (1720) senesinde Hacı Mahmut Atlı tarafından yaptırılmıştır.

Alınan önlemler yetersiz kaldı, Diyarbakır ve Şanlıurfa'da vaka sayısı arttı İlginizi Çekebilir Alınan önlemler yetersiz kaldı, Diyarbakır ve Şanlıurfa'da vaka sayısı arttı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...