Babalar Günü ne zaman? 2020 Babalar Günü bu hafta sonu mu?

Her insanın hayatında büyük öneme sahip olan babalarımıza özel olan 'Babalar Günü' yaklaştı. Birçok kişi Babalar Günü için hediyeler alarak onları mutlu etmek için sürpriz hazırlığı yapıyor. Doğduğumuz andan itibaren bizlere kattığı tüm değerle için ona teşekkürlerimizi iletebileceğimiz ve sevgimizi paylaşacağımız Babalar Günü bir sonraki hafta sonu kutlanacak. İşte 2020 Babalar Günü tarihi..

Babalar Günü ne zaman? 2020 Babalar Günü bu hafta sonu mu?

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Babalar Günü hem hüzün hem de mutluluk ile bir arada kutlanacak. Babaları hayatta olmayan çocukların daha duygusal geçirdiği bu değerli gün önümüzdeki hafta sonu yani 21 Haziran 2020 tarihinde kutlanacak. Hediyelerin alındığı ve en güzel sözlerin paylaşılacağı Babalar Günü’nün tarihçesi haberimizde.

BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN?

Babalar Günü bu sene 21 Haziran 2020 tarihine denk geliyor.

BABALAR GÜNÜ TARİHÇESİ

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd’un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Bu yüzden Babalar Günü Haziran ayında kutlanır. Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910′da Washington’un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon’ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD’de resmi tatil ilan edilmiştir.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...