Sözcü Plus Giriş

Camiler ne zaman açılacak? Camilerde namaz kılınmaya başlanacağı tarih…

Virüs önlemleri bir bir hafifliyor. Corona virüsü nedeniyle kapatılan camiler yeniden ibadete açılacak. Ancak salgın nedeniyle camideki ibadetler belirli kurallar doğrultusunda gerçekleştirilecek. Peki camiler ne zaman açılacak?

10:06 -
Camiler ne zaman açılacak? Camilerde namaz kılınmaya başlanacağı tarih…

Camilerin kapatılmasının üzerinden aylar geçmesinin ardından yetkililer tarafından açıklamalar yapıldı. Camilerin açılacağı tarih camiye gitme alışkanlığı olan vatandaşlar tarafından ilgiyle araştırılıyor. Camilerin açılacağı tarihe dair detaylar…

CAMİLER NE ZAMAN AÇILACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “29 Mayıs Cuma günü cuma namazıyla birlikte öncelikle valilikler ve müftülükler tarafından belirlenen şartları uygun camilerden başlayarak camilerimizi ibadete açıyoruz. Bir süre camilerimizde sadece öğlen ve ikindi vakitlerinde cemaatle namaz kılınacak, diğer vakitlerde bireysel ibadet uygulaması sürecektir. Tabii ki bu cemaatle namazı yine kurallar içerisinde ifa edeceğiz.”

Camilerin açılacağı tarih belli mi? Camiler ne zaman açılacak?

ALINMASI ÖNGÖRÜLEN TEDBİRLER

Henüz resmi bir açıklama yapılamasa da camilerde alınması beklenen tedbirler arasında, cemaatin belirli aralıklarla saf tutması, seccadelerin evden getirilmesi ve abdestlerin evde alınması bulunuyor. Ayrıca camiye gelenlerin maske kullanması da zorunlu olacak.

Bir süre sadece öğlen ve ikindi vakitlerinde cemaatle namaz kılınmasına izin verilen camilerde namaz için cami içleri yerine avlular tercih edilecek.

Cami girişlerine dezenfektan yerleştirilmesi ve namazlardan sonra camilerin dezenfeksiyon işleminden geçirilmesi de alınacak tedbirler arasında.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more