Vali açıkladı: İstanbul’a ne kadar maske dağıtıldı?

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, hafta sonu uygulanacak sokağa çıkma yasağı ve corona virüsüne karşı alınan tedbirlerle ilgili açıklamalarda bulundu. İstanbul'da dağıtılan maske sayısıyla da ilgili bilgi veren Yerlikaya, şimdiye kadar eczanelerden bir buçuk milyon kişiye 7 buçuk milyon maske dağıtıldığını açıkladı. Başka bir deyişle 20 ile 65 yaş arası 10 milyon kişinin bulunduğu İstanbul’da sokaktaki nüfusun yüzde 15’ine maske ulaştırılmış oldu.

Vali açıkladı: İstanbul’a ne kadar maske dağıtıldı?

Düzenlediği basın toplantısı ile İstanbullulara seslene Vali Ali Yerlikaya, corona virüsüne karşı alınan tedbirler hakkında bilgi verdi.

Hasta sonu uygulanacak sokağa çıkma yasağı ile ilgili de İstanbullulara uyarılarda bulunan Yerlikaya, “Marketler saat 21.00’e kadar açık, alışverişi son ana bırakmayın” diye konuştu.

İSTANBUL’UN MASKE BİLANÇOSU

İstanbul’daki maske dağıtımıyla ilgili detayları da paylaşan Vali Yerlikaya, şimdiye kadar eczanelerden bir buçuk milyon kişiye 7 buçuk milyon maske dağıtıldığını açıkladı.

Başka bir deyişle 20 ile 65 yaş arası 10 milyon kişinin bulunduğu İstanbul'da sokaktaki nüfusun yüzde 15'ine maske ulaştırılmış oldu.

10 MİLYON KİŞİ SOKAKLARDA

15 Milyon 500 nüfuslu İstanbul'da 65 yaş üstü 1 milyon 79 bin 196 kişi bulunurken, 0-19 yaşlarındaki kişi sayısı 4 milyon 452 bin 531. İstanbul nüfusunun 20 yaş ve 64 yaş arası kişi sayısı ise 9 milyon 987 bin 540.

Yerlikaya’nın açıklamalarından satır başları:

* Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla; tüm vatandaşlarımıza maskeleri ücretsiz olarak veriyoruz. Maske dağıtımında PTT'ler ve Eczanelerimiz aktif bir rol üstleniyor.

“PTT 500 BİN, ECZANELER 7 BUÇUK MİLYON MASKE DAĞITTI”

* İstanbul genelinde bu güne kadar; PTT şubelerimiz, 500 bin maskeyi evlere teslim etti. Eczanelerimizden 7. 5 milyon maske
vatandaşlarımız tarafından teslim alındı. Bu akşama kadar 10 milyonu geçeceğiz inşallah.

“YENİ BİR UYGULAMAYA BAŞLIYORUZ”

* Bugün yeni bir uygulamaya başlıyoruz. İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğine, 100 bin, Pazarcılar Odamıza, 150 bin
Taksiciler Odamıza, 200 bin, Fırıncılar Odamıza, 150 bin, Su Satıcıları Odamıza, 10 bin, HAVAŞ Çalışanlarına, 200 bin,
Emlak Konut Şantiyelerinde Çalışan işçilerimize 150 bin, Bayrampaşa ve Kadıköy Gıda Hallerine, 150 bin olmak üzere,
toplam 1 milyon 110 bin maskeyi bugün teslim ediyoruz.

* 8 Organize Sanayi Bölgemize, ve öncelikli sektörlerde bulunan 3034 firmamıza,  4 milyon 36 bin maskenin dağıtımına bugün başladık. Bu dağıtımların kapsamı genişleyecek, ve düzenli olarak yapılacak.

* Cumhurbaşkanlığımızın kolonya ve maske paketlerini de 65 yaş ve üstü büyüklerimize ulaştırmaya devam ediyoruz. Bugüne kadar 926 bin paketi teslim ettik. Geri kalanı da yakın zamanda tamamlıyoruz.

ALIŞ VERİŞİ SON DAKİKAYA BIRAKMAYIN

* Sağlık çalışanlarımızın konaklaması için otel, sosyal tesis ve yurtlarda 5720 odayı onların hizmetine sunduk. Sağlık çalışanlarına ulaşım desteği sunduk.

* Tüm sağlık çalışanlarımıza teşekkür ederek, şükranlarımızı sunarak tüm desteği vereceğiz. Vefa Grubu, 310 bin kişinin ihtiyaçlarını karşıladı.

* Marketler bu akşam 21.00’e kadar açık. Lütfen alışverişi son ana bırakmayın. Fırınlar hafta sonu açık. Kurallara uyalım. Son olarak ‘Evde kal İstanbul’ demek istiyorum.

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Corona istanbul Kadıköy Maske Sağlık Sanayi sokağa çıkma yasağı
Loading...