İstanbul’da balıkçı teknesi battı: 2 kişi öldü, 11 kişi kurtarıldı

İstanbul'da Samatya Sahili açıklarında içinde 13 kişinin olduğu balıkçı teknesi alabora oldu. 2 kişi hayatını kaybederken, 11 balıkçı kurtarıldı.

Beykoz’dan yaklaşık 13 metrelik tekneyle avlanmak için denize açılan balıkçılar, Fatih Samatya Sahili açıklarında ağlarını denize attı. Ağlarını çekmeye başladıkları sırada içinde 13 balıkçının bulunduğu tekne yan yattı.

Haber verilmesi üzerine olay yerine Deniz Liman Şube Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı ekipler sevk edildi. Yan yatan teknede bulunan balıkçılardan 12’si Deniz Liman Şube Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri ve bölgedeki diğer balıkçılar tarafından kurtarıldı.

Foto: DHA / Alabora olan tekne havadan görüntülendi.

İKİ BALIKÇI HAYATINI KAYBETTİ

Denize düşen balıkçı için arama başlatılırken yan yatan tekneden kurtarılanlar Yenikapı’daki zabıta noktasına çıkartıldı. Kurtarılan 12 kişiden durumu ağır olan 1 balıkçı ambulansla hastaneye kaldırıldı. Yapılan tüm müdahalelere rağmen balıkçı hayatını kaybetti.

Deniz polisi ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, teknenin alabora olduğu bölgede uzun süre arama yaptı. Kayıp olan balıkçının bir süre sonra cansız bedeni bulundu.


KURTARILAN BALIKÇI O ANLARI ANLATTI

İçerisinde 13 kişinin bulunduğu ve alabora olarak batan balıkçı teknesinde bulunan Abdullah Çelik yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:

* Balığı yakalamıştık ağa sarmıştık. İçeri almaya çalıştık ama balık biraz fazlaydı kayık da kaldırmadı, devrildi.

* Herkes panik içindeydi zaten kayığın altında kaldık. Herkes kendi imkanlarıyla çıktı iki kişi hariç.

* Onlar vefat ettiler Çetin ile Hasan. Aşçı vardı o da ambardaydı. Onu 4 buçuk saat sonra kurtardılar. Onlar buradalar şuan iyiler.

Foto: DHA / Tekneden kurtarılan balıkçılar teknelerle kıyaya çıkarıldı.

VALİLİKTEN BATAN TEKNEYE İLİŞKİN AÇIKLAMA

İstanbul Valiliği’nden  batan tekneye ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

* Bugün saat 04.30 sıralarında Kumkapı Balıkçı Barınağı önlerinde Kumsal-55 isimli Balıkçı Teknesi alabora olarak batmıştır.

* Olay yerine sevk edilen Kıyı Emniyeti, Sahil Güvenlik ve Deniz Polisi ekiplerince arama kurtarma çalışmaları başlatılmıştır.

* Batan teknede bulunan 13 personelden 11’i kurtarılarak 112 Acil Sağlık ekiplerince hastaneye sevk edilmiş, 2 personel ise hayatını kaybetmiştir. Konuya ilişkin adli ve idari işlem başlatılmıştır.

* Hayatını kaybeden balıkçılarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine sabır ve baş sağlığı dileklerimizi sunuyoruz. (DHA)