Kurban Bayramı hangi güne denk geliyor? İşte 2020 Kurban Bayramı tarihi…

Haziran ayının sonlarına geldiğimiz bu günlerde Kurban Bayramı tarihi de merak edilmeye başlandı. Vatandaşlar Kurban Bayramının bu sene hangi güne denk geldiğini ve kaç gün tatil olacağını internette sıkça araştırıyor. Diyanet'in yayımladığı 2020 Dini Günler Takvimine göre Kurban Bayramı bu sene 31 Temmuz 2020 tarihine denk geliyor.

Kurban Bayramı hangi güne denk geliyor? İşte 2020 Kurban Bayramı tarihi…

İslam aleminde iki büyük bayramdan biri olarak kabul edilen Kurban Bayramı için geri sayım sürüyor. Milyonlarca Müslüman Kurban Bayramı için hazırlıklarını şimdiden yapmaya başlarken, bu sene bayramın hangi güne denk geldiği araştırılıyor. 2020 Kurban Bayramı tarihi, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayınladığı Dini Günler Takvimine göre bu sene 31 Temmuz’da başlayacak ve 3 Ağustos 2020 tarihinde sona erecek. İşte Kurban Bayramı tarihleri…

2020 KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN? BAYRAM TATİLİ KAÇ GÜN OLACAK?

Kurban bayramı tatili için resmi bir açıklama henüz yapılmadı. Ancak bayram Cuma günü başlayacak ve Pazartesi günü sona erecek. Tatilin 4 gün sürecek bayramın süresi ile kısıtlı olması bekleniyor.

KURBAN BAYRAMI AREFESİ – YARIM GÜN – 30 TEMMUZ PERŞEMBE

KURBAN BAYRAMI – 1. GÜN – 31 TEMMUZ CUMA

KURBAN BAYRAMI – 2. GÜN – 1 AĞUSTOS CUMARTESİ

KURBAN BAYRAMI – 3. GÜN – 2 AĞUSTOS PAZAR

KURBAN BAYRAMI – 4. GÜN – 3 AĞUSTOS PAZARTESİ


2020 DİNİ GÜNLER TAKVİMİ


KURBAN İBADETİNİN MAHİYETİ VE HÜKMÜ NEDİR?

Sözlükte yaklaşmak, Allah’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban dinî bir terim olarak, Allah’a yaklaşmak ve O’nun rızasına ermek için ibadet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı usûlüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder. Kurban bayramında kesilen kurbana udhiyye, hacda kesilen kurbana ise hedy denir.

Akıl sağlığı yerinde, hür, mukim ve dinî ölçülere göre zengin sayılan mümin, ilâhî rızayı kazanmak gayesiyle kurbanını kesmekle hem Cenab-ı Hakk’a yaklaşmakta, hem de maddi durumlarının yetersiz olması sebebiyle kurban kesemeyenlere yardımda bulunmaktadır (Serahsî, el-Mebsût, XII, 8; İbn Nüceym, el-Bahr, VIII, 197). Bu ibadetin ruhunda Hakk’a yakınlık ve halka fedakârlıkta bulunma anlayışı vardır. Kurban, bir müslümanın bütün varlığını, gerektiğinde Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir nişanesidir.

Mezheplerin çoğuna göre udhiyye kurbanı kesmek sünnettir. Hanefî mezhebinde ise tercih edilen görüş, kurbanın vacip olduğudur (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 146). Kurban, -fıkhî hükmü ne olursa olsun- müslüman toplumların belirli simgesi ve şiarı sayılan ibadetlerden biri olarak asırlardan beri özellikle milletimizin dinî hayatında önemli bir yer tutmaktadır.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...