Sözcü Plus Giriş

Sahur saat kaçta? 2020 imsak vakitleri: Ankara, İstanbul, İzmir il il imsak vakti…

Sahur vaktine ne kadar kaldığı şimdiden merak ediliyor. Müslümanların oruç ibadetinde günler geride kalıyor ve bir sonraki günün niyeti için sahur saatini bekliyorlar. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Konya, Balıkesir ve Türkiye'nin diğer tüm illerinin imsak vakitlerini Diyanet'in yayınladığı 2020 İmsakiye tablosundan takip edebilirsiniz. Peki bugün sahur saat kaçta? İşte 2 Mayıs il il imsak vakitleri...

21:39 -
Sahur saat kaçta? 2020 imsak vakitleri: Ankara, İstanbul, İzmir il il imsak vakti…

İmsak vaktine dakikalar kaldı. İslam dünyasının en değerli ayı olarak kabul edilen ve Kuran’ı Kerim’in de indirildiği mübarek Ramazan ayında günler geçmeye devam ediyor. Bu gece bir sonraki günün orucu için sahur yapacak Müslümanlar imsak vaktini araştırıyor. Ankara’da sahur vakti ne zaman? İstanbul’da sahur vakti saat kaçta? İzmir’de sahur vaktine ne kadar kaldı? gibi tüm soruların yanıtına haberimizden erişebilirsiniz. İşte 2 Mayıs 2020 Diyanet il il imsak vakitleri…

ANKARA SAHUR VAKTİ

İSTANBUL SAHUR VAKTİ

İZMİR SAHUR VAKTİ

İL İL SAHUR VAKİTLERİ

ORUCA NE ZAMAN VE NASIL NİYET EDİLİR?

Niyet etmek orucun şartlarındandır. Niyetsiz oruç sahih değildir. Kalben niyet etmek yeterli ise de niyeti dil ile ifade etmek menduptur. Oruç için sahura kalkılması da niyet sayılır. Ramazan orucu, belli günlerde tutulmak üzere adanan oruçlar ile nafile oruçlar için niyet etme vakti, güneşin batması ile ertesi gün tepe noktasına gelmesi öncesine kadarki süredir Ancak imsaktan sonra yapılacak niyetin geçerli olması için bu vakitten itibaren bir şey yenilip içilmemiş, oruca aykırı bir iş yapılmamış olması gerekir. Aksi takdirde gündüz niyet caiz olmaz (Kâsânî, Bedâî', II, 85). Bu oruçlar için, “yarınki orucu tutmaya” şeklinde mutlak niyet yeterlidir. Bununla birlikte geceden niyet edilmesi ve “yarınki Ramazan orucuna” şeklinde orucun belirlenmesi daha faziletlidir. Ramazanın her günü için ayrı niyet edilmesi gerekir.

Kaza, keffaret ve bir zamana bağlı olmaksızın adanan oruçlar için gün batımından itibaren en geç imsak vaktine kadar niyet edilmiş olmalıdır. Bu tür oruçlara niyet edilirken, “falanca kaza, keffaret veya adak orucuna” şeklinde belirtilmesi gerekir. Şafiî mezhebine göre ise nafile dışındaki tüm oruçlara geceden niyet edilmelidir. İmsak vaktine kadar niyet edilmemişse o günün orucu geçerli olmaz. Nafile oruçlara ise güneş tepe noktasına gelmeden öncesine kadar niyet edilebilir.

ORUCU KASTEN BOZMANIN HÜKMÜ NEDİR?

Orucu kasten, yani mazereti olmadığı halde bilerek bozmak, Ramazan'ın hürmetine saygısızlıktır ve büyük günahtır. Hz. Peygamber (s.a.s), orucunu bu şekilde bozanların keffâret ile yükümlü olacaklarını belirtmiştir. Oruç keffâreti, iki kamerî ay veya 60 gün ara vermeksizin oruç tutmaktır. Buna da gücü yetmeyen kişi, 60 fakiri bir gün ya da bir fakiri 60 gün doyurur. Bu keffâretin yanında ayrıca, tövbe edilmesi ve bozulan orucun da kazası gerekir.

RAMAZAN’DA YAPILACAK İBADETLER

-Tesbih namazı kılmak

-Nafile namazı kılmak

-Kuran okumak

-Tövbe etmek

-Dua etmek

-Salavat getirmek

-Sadaka vermek

-Hamd etmek

RAMAZAN’DA KILINACAK NAMAZLAR

Şa’ban’ın son gününü Ramazan’ın ilk gününe bağlayan gece) akşamla yatsı arasında 2 rek’at teşekkür namazı kılınır. „Yâ Rabbî, Ramazân-ı şerîf ile müşerref kıldığın için” denilir ve namaza durulur. Fâtiha-i şerîfeden sonra birinci rek’atte 1, İnnâ a’taynâkel-kevser…”, ikinci rek’atte 1 İhlâs-ı şerîf okunur. Namazdan sonra; 70 İstiğfâr-ı şerîf, 70 Salevât-ı şerîfe (Salât-ı Münciye okumak efdaldir) okunup dua yapılır.

– Birinci 10 gün içinde mümkünse tesbih namazı kılınır ve Hatm-i Enbiyâ yapılır.
– İkinci 10 gün içinde mümkünse yine tesbih namazı kılınır ve Hatm-i Enbiyâ yapılır.
– Üçüncü 10 gün içinde tevbe-istiğfar, Hatm-i Enbiyâ ve 7 salât-ü selâm’dan sonra mümkünse Hatm-i İstiğfâr yapılıp, yani 1001 defa:

“Estağfirullâhe’l-azıym. Ve etûbü ileyk” denilip, bittikten sonra 7 ilâ 70 salat-ü selâm okunur ve duâ yapılır.

İLGİLİ HABERSahursuz oruç tutulur mu? Sahur yemeğinin dindeki önemi nedir?Sahursuz oruç tutulur mu? Sahur yemeğinin dindeki önemi nedir?
Son güncelleme: 21:41 01.05.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more