Sözcü Plus Giriş

Adalar Belediyesi’ne silahlı saldırı!

İstanbul’un Adalar ilçesindeki belediye binasına, bir kişi tarafından sabah saatlerinde silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıyı gerçekleştiren M.Ş.A. gözaltına alınırken, CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu saldırının sebebinin M.Ş.A'nın kendisine ait olmayan bir araziye yaptığı kaçak yapıdan dolayı olduğunu duyurdu. Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül kaçak yerin sit alanı olduğunu belirtirken, kaymakamlık olayın su kesilmesi sebebiyle meydana geldiğini savundu. Adalar Belediyesi tartışmaya son noktayı koydu.

Sözcü İstanbul
10:05 -

İstanbul Büyükada'daki belediye binasına gelen 71 yaşındaki M.Ş.A., suyunun kesildiği iddiasıyla belediye binasına ateş açtı. Gözaltına alınan silahlı saldırgan polis merkezine götürüldü.

Olayda yaralanan ya da hayatını kaybeden olmadı. M.Ş.A’nın silahından çıkan kurşunların belediyenin penceresine, duvarına ve girişine isabet ettiği görüldü.

OLAYI ANLATTI: TARIYORDU

Olay yerinde bulunan bir vatandaş yaşananları şöyle anlattı:

* Sabah 06.00 sıralarında bir patlama sesi duydum ben doğalgaz sandım. Bir baktım yaşlı bir adam belediye binasını uzun namlulu silahla tarıyordu.

* Yanında motoruyla beraber gelmiş, hiç kimse de yok. Silahı boşaltıp tekrar dolduruyordu. Camlarına hep ateş etti.

* Yaralı yok. Polisler bir 15 dakika sonra geldi, müdahale ettiler. Beyefendiyi götürdüler.

(FOTO: SÖZCÜ)

İlk değerlendirmelerde M.Ş.A.’nın, suyu kesildiği için saldırıyı gerçekleştiği iddia edildi. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, bu iddianın gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

KAFTANCIOĞLU: KAÇAK YAPI

Kaftancıoğlu saldırının sebebini sosyal medya hesabından şöyle duyurdu:

* Adalar Belediyesine yapılan saldırının sebebi kişinin suyunun kesilmesi değil, kendisine ait olmayan bir araziye kaçak olarak yaptığı yere su bağlatamamasıdır…

(FOTO: SÖZCÜ)

KAYMAKAMLIK: SU KESİLMESİ

Adalar Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamada ise olayın M.Ş. adlı şahsın evinin suyunun kesilmesi nedeniyle gerçekleştiği öne sürülerek şu ifadelere yer verildi:

* Bugün saat 06.00 sıralarında Adalar Belediye binasına gelen ilçemiz sakinlerinden 1950 doğumlu M.Ş. adlı şahıs, evinin suyunun kesilmesi nedeniyle belediye hizmet binasına 7 el pompalı tüfekle ateş etmiştir.

* Binanın camlarında maddi hasar meydana gelmiştir. Şahıs olayda kullanılan tüfek ile birlikte ele geçirilmiş olup, konuya ilişkin başlatılan adli işlemler devam etmektedir.

SON NOKTA KONULDU

Saldırı ile ilgili tartışmalara Adalar Belediyesi son noktayı koydu. Açıklamada, söz konusu kişinin 2018 yılında Büyükada Gazi Mihal Sokak'ta bulunan alanı “Organik tarım ve hobi bahçesi” olarak kullanmak istediğini yazılı olarak belediyeye bildirdiği, ilgili yerlere de başvurusunu yaparak olumlu yazılarını kendilerine sunduğu ve bu nedenle de söz konusu alana yapı yapılmaması şartıyla elektrik ve su bağlantısı verilmesinin yetkililerce uygun bulunduğu anlatıldı.

İZİNSİZ YAPI YIKILDI

Ancak söz konusu kişinin başvurusunun aksine kendisine ait olmayan bu alanda ticari bir faaliyette bulunabilmek amacıyla demonte bir yapı yaptığı ifade edilerek, “Bu kaçak yapılaşmayla ilgili İmar ve Şehircilik Müdürlüğümüz gerekli yasal işlemleri başlatarak suç duyurusunda bulunmuştur. Kurul kararıyla da söz konusu alanda yapılan izinsiz uygulamaların yıkılması, elektrik, su bağlantılarının kesilmesi kararı çıkmıştır” denildi.

İLK OLAYI DEĞİLMİŞ

Bu süreçte şahsın İstanbul 5 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kuruluna tekrar başvuruda bulunduğu ancak talebinin reddedildiği kaydedilerek şöyle denildi:

* 6101 sayılı kararın uygulanması gerektiği vurgulanmıştır. Koruma Kurulu tarafından talebi uygun bulunmayan şahıs bu sefer de belediyemizin söz konusu kaçak demonte yapıya elektrik ve su bağlaması konusunda ısrar ederek geçtiğimiz hafta da hizmet binamıza gelerek olay çıkarmış ve  güvenlik görevlileri tarafından dışarı çıkartılmıştır.

ERDEM GÜL’DEN AÇIKLAMA

Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül, edinilen bilgilere göre saldırıda siyasi bir nitelik olmadığını kaydetti. Gül’ün açıklaması şöyle:

* Bizim edindiğimiz bilgilere göre, siyasi bir nitelik yok. Gözaltına alınan kişi var.

* Olaya sebebiyet veren konu hakkında kendi incelememizde burası koruma altında bir sit alanı.

* Dolayısıyla burada bir kaçak yapılaşmaya izin vermememiz gerekir. Görevimizi yapmışız burada bir sorun yok.

* Zaman zaman ihtilaflar da çıkabilir. Biz sorunlarımızı silahla konuşamayız.

* Ülkede hukuk ve adalet normu var. Hukuk ve adalet normu içerisinde sorunlarımızı oturup konuşmak zorundayız.

* Ama hukuku, Adalarımızı, adaleti korumaya sonuna kadar devam edeceğiz. Silah hiçbir zaman sorunlarımızı konuşma yöntemi olamaz.

* Adalar'da ayrıca sit alanı olduğu için koruma duvarları var. Bütün bunlar içinde hayatımızı yaşarken karşılıklı oturup konuşacağız.

 

Son güncelleme: 10:28 10.06.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more