Sözcü Plus Giriş

AKP’den “çoklu baro” açıklaması: Bu hafta içerisinde…

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan çoklu baro düzenlemesine ilişkin "Teklifin görüşmeleri sırasında muhalefet partilerinin, 'anayasaya aykırı' iddiaları tartışıldı. Komisyon bunu reddetti. Görüşmeler de herkes konuştu. Bugün teklifi Komisyonda bitirmeyi planlıyoruz.. Komisyonda kabul edildikten sonra yine teklifimizi bu hafta içerisinde genel kurula indireceğiz" dedi.

15:40 -
AKP’den “çoklu baro” açıklaması: Bu hafta içerisinde…

TBMM'de basın açıklaması yapan AKP Grup Başkanvekili Özkan, avukatlık kanunu ile ilgili görüşmelerin devam ettiğini belirterek, usul ve Anayasa ihlal görüşmelerinin yapıldığını ve bunların kabul edilmediğini söyledi. Özkan, teklifin bugün komisyondan geçeceğini ifade etti.

“USULE AYKIRI HAREKET EDİLMEMİŞTİR”

Özkan, baro başkanlarının TBMM’ye alınmadığı iddialarına ilişkin de, “Bugüne kadar gelmiş geçmiş bütün yasal düzenlemelerde uygun şekilde Barolar Birliği davet edilmiş, Barolar Birliği temsilcisi tarafından yasayla ilgili itiraz, düşünce, değerlendirmeleri belirtilmiş. Komisyon üyeleri dikkate alınmış, değerlendirilmiş, yasa maddeleri kabul edilmiştir. Usule aykırı hareket edilmemiştir” dedi.

30 baro temsilcisi ile toplantı yaptıklarını ve bu temsilcilerin kanun teklifinin şekillenmesinde çok büyük rol oynadıklarını belirten Özkan, komisyon aşamasında iç tüzüğe uygun şekilde Barolar Birliğini davet ettiklerini ifade etti. İHA

İLGİLİ HABERBaro başkanlarının Meclis'e alınmamasına, İstanbul Barosu ve CHP'den tepkiBaro başkanlarının Meclis'e alınmamasına, İstanbul Barosu ve CHP'den tepki
Son güncelleme: 11:58 08.07.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more