Vaka sayısının arttığı Diyarbakır’da sosyal mesafe unutuldu!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Orta Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da corona virüsü vaka sayılarında kısmi artış olduğu açıklamasının ardından, Diyarbakır'da insan hareketliliğinin yoğun olduğu yerlerde maske takma zorunluluğuna uyulduğu, sosyal mesafeye ise dikkat edilmediği görüldü.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Orta Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki corona virüsü vaka sayılarında kısmi bir artış olduğunu açıklamıştı.

Diyarbakır’da da son 1 haftada 300 kişinin hastalığa yakalanmasının ardından, sokağa maskesiz çıkmak yasaklandı. Corona virüsüyle mücadelede 1 Haziran itibariyle hayata geçen kontrollü normalleşme süreciyle kentte oluşan rehavetin vaka sayılarının artışına neden olduğu belirtilirken, kentin işlek noktalarında maske kuralına büyük oranda uyulduğu ancak ara sokaklarda ve parklarda çoğunlukla uyulmadığı görüldü.

Vaka sayısındaki artış tedirginliğe yol açarken, insan hareketliliğinin yoğun olduğu pazar ve benzeri yerlerde denetimler sıklaştırıldı ancak sosyal mesafe kuralına dikkat edilmediği gözlemlendi.

FOTO: DHA

“GENÇLER MASKE TAKMIYOR”

Koşuyolu Parkı’nda yeğeniyle birlikte sosyal mesafe ve maske kuralına uygun olarak oturan emekli öğretmen Ahmet Karakoç, şunları söyledi:

* Diyarbakır sıcak. Parklar serin olduğu buraya geldik.

* Diyarbakır’da alınan tedbirlere karşı duyarsızlık vardı. İnsanlar çok fazla maske takmıyordu. Ama son birkaç gün içerisinde vakaların artması ve valilik de maske kuralını getirmesiyle insanlar maske takıyor.

* Bugün çok gözlemledim. Takmayanlar da gençler oluyor genellikle.

Maske kuralına dikkat edilmediğini anlatan Haydar Karakoç da, “İnsanların maske takmadıklarını görüyorum. Önlem almıyorlar. Amcamla sosyal mesafeye uygun oturuyoruz. Biz hiçbir yere elimizi sürmüyoruz. Dokunmuyoruz. Eve gidince elimizi yıkıyoruz. Üzerimizi değiştiriyoruz” diye konuştu. DHA

Diyarbakır'da maskesiz sokağa çıkma yasağı başladı İlginizi Çekebilir Diyarbakır'da maskesiz sokağa çıkma yasağı başladı Diyarbakır'da ikinci dalga endişesi! ''Vaka sayısına yetişemiyoruz'' İlginizi Çekebilir Diyarbakır'da ikinci dalga endişesi! ''Vaka sayısına yetişemiyoruz''

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Corona Covid-19 Diyarbakır emekli Maske Normalleşme pazar Sağlık Sağlık Bakanı sokağa çıkma yasağı söz
Loading...