Heybeliada’daki yangınla ilgili bir kişi tutuklandı

İstanbul'un Adalar ilçesine bağlı Heybeliada’da 5 hektar ormanın zarar gördüğü yangınla ilgili gözaltına alınan 3 şüpheliden 2’si serbest kalırken, Sedat D.(32) sevk edildiği adli makamlarca tutuklandı. Çok sayıda suç kaydı olan şüpheli hakkında daha önce yangın çıkarmaktan işlem yapıldığı öğrenildi. Yangınla ilgili terör boyutunun da araştırıldığı ancak bu yönde bulgu olmadığı da belirtildi.

İstanbul’un Adalar ilçesine bağlı Heybeliada'da pazar günü saat 17.00 sıralarında ormanlık alanda başlayan yangın İstanbul'da birçok noktadan görüldü. Söndürme ekiplerinin 2 uçak, 5 helikopter, 6 arazöz, 40 personelle müdahale ettiği yangın 1 buçuk saatte söndürüldü.

3 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Olayın ardından, Emniyet ekipleri yangının kundaklama olasılığı ve piknikçilerle gerçekleştirilmiş olması ihtimali üzerine çalışma başlattı.

Araştırmalar sonrasında 3 şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerden 2'si emniyetteki işlemlerin ardından serbest kalırken adliyeye sevk edilen Sedat D. tutuklandı.

‘YANGIN’DAN KAYDI VAR

Sedat D.'nin bir ihbar sonucu yakalandığı yangının başladığı bölgede, elini yıkarken görüldüğü belirtildi.

Çok sayıda suç kaydı bulunan şüpheli hakkında daha önce de Beyoğlu'nda yangın çıkarmaktan işlem yayıldığı da öğrenildi.

TERÖR BAĞLANTISI YOK

Olayla ilgili Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince de inceleme yapıldığı belirtildi. Daha önce terör örgütü PKK'nın orman yangınları çıkarması sebebiyle yapılan incelemelerde terör eylemi bulgusuna rastlanmadığı kaydedildi.

“Orman yakma” suçundan Tutuklanan Sedat D.'nin de terör bağlantısının tespit edilmediği ifade edildi.

İFADESİ ORTAYA ÇIKTI

Sedat D., savcılıktaki ifadesinde yangın olayıyla bir alakasının olmadığını savunarak, “Adanın ormanlık bölgesinde gezerken metruk bir evin yandığını ve bir şahsın itfaiyeye haber verdiğini öğrendim. Sonrasında ben o bölgeden uzaklaşırken ormanlık alanda yangın çıktığını gördüm. Yangını gördükten sonra yanımda telefon olmadığı için itfaiyeye haber veremedim” dedi.

“SADECE DUMANI GÖRDÜM”

Seyyar satıcılık yaptığını söyleyen Sedat D., “Daha önce Heybeliada'ya gelmedim. Dün Eminönü'nden 14.40'ta Heybeliada’ya geldim. Gezmek amacıyla geldim. Sadece çantam vardı yanımda. Onda da elbise ve kulaklık vardı. Heybeliada’ya geldikten sonra insanlardan biraz uzaklaşayım diye ormana doğru yürüdüm. Biraz içeriye doğru gittim, geri döndüm. Ben yangını görmedim, sadece uzaktan dumanını gördüm. Ancak dikkatlice bakılınca ateş görünüyordu. Çevrede mangal yapanlar vardı” ifadelerini kullandı.

“BENİM ÜZERİME ATTI”

Sedat D., “Uyuşturucu kullanmıyorum, alkol nadiren kullanıyorum, dün alkol kullanmamıştım. Elimde kesinlikle bidon yoktu, sadece beyaz poşet vardı. Yangın bana yaklaşmamıştı. Adli kontrol kararım var, daha önce bir tavuk çalmıştım, yine bir olayda da bir eve girmiştim, kadının telefonu çalınmış, benim üzerime attı. Bundan dolayı tutuklandım, cezaevinde yattım” diyerek olayla ilgisi olmadığını savundu.

Heybeliada'daki yangın kontrol altına alındı! İlginizi Çekebilir Heybeliada'daki yangın kontrol altına alındı!

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...