ABD, BM’de Filistin-İsrail arasındaki çatışmalara ilişkin üçüncü tasarıyı da engelledi

Diplomatik kaynaklar, ABD’nin Filistin ve İsrail arasındaki çatışmalara ilişkin BM’den çıkarılması planlanan üçüncü tasarıyı da engellediğini bildirdi.

ABD, BM’de Filistin-İsrail arasındaki çatışmalara ilişkin üçüncü tasarıyı da engelledi

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), İsrail ve Filistin arasında devam eden çatışmalar ve İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği hava saldırılarını görüşmek üzere dün 3'üncü kez toplanmıştı.

BİR HAFTA İÇİNDE ÜÇÜNCÜ KEZ

Diplomatik kaynaklar, toplantı sonrası ABD’nin bir hafta içinde üçüncü kez İsrail-Filistin arasındaki şiddetin durdurulması ve sivillerin korunmasına yönelik BM Güvenlik Konseyi tasarısını engellediğini bildirdi. İsmi açıklanmayan bir diplomatik kaynak, BMGK'nın ortak bildirisi hakkında ABD'nin şu anda tasarıyı destekleyemeyeceğini belirtti.

Tasarıda Hamas’ın İsrail'e yönelik roket saldırılarının ise açık bir şekilde kınanmadığı aktarıldı. Çin, Tunus ve Norveç tarafından hazırlanan ve “sivillerin, özellikle çocukların korunması da dahil olmak üzere uluslararası insancıl hukuka saygı ve şiddetin durdurulması” çağrısında bulunan tasarı, dün geç saatlerde 15 üye tarafından onaylanmak üzere Konsey’e sunulmuştu.

BM PERŞEMBE GÜNÜ TOPLANIYOR

BM 75. Genel Kurulu Başkanı Volkan Bozkır ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İsrail işgali altındaki Filistin topraklarının durumunun görüşülmesi adına BM Genel Kurulunu 20 Mayıs Perşembe günü saat 10.00’da ABD’nin New York eyaletinde yer alan BM merkez binasında toplama kararı aldığını belirtmişti.

Bozkır, “BM Genel Kurulu'nu, İslam İşbirliği Teşkilatı adına Nijer ve Arap Grubu adına Cezayir Daimi Temsilcilerinin ortak imzalı mektubunda yer alan talebe binaen, işgal altındaki Filistin topraklarındaki vahim durumu görüşmek üzere 20 Mayıs Perşembe günü saat 10.00’da toplayacağım” demişti.

Biden yönetimi İsrail'e silah satışını onayladı İlginizi Çekebilir Biden yönetimi İsrail'e silah satışını onayladı Erdoğan'dan Biden'a İsrail tepkisi İlginizi Çekebilir Erdoğan'dan Biden'a İsrail tepkisi

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...