Sözcü Plus Giriş

Artan tansiyon sonrası ABD ve Azerbaycan’dan kritik görüşme

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüşerek Azerbaycan-Ermenistan sınırındaki gerilim ile ilgili endişesini dile getirdi.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 10:09, 18/05/2021
Artan tansiyon sonrası ABD ve Azerbaycan’dan kritik görüşme

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan arasında bir telefon görüşmesi gerçekleştiği belirtildi.

Açıklamada, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'i telefonla arayan Sullivan'ın Azerbaycan-Ermenistan sınırında son yaşanan gerilim ile ilgili endişesini dile getirdiği ve sorunun barışçıl yollarla çözüme ulaştırılmasının önemine değindiği ifade edildi. Uluslararası sınırların belirlenmesi için taraflar arasında yapıcı görüşmeler yapılması gereğini vurgulayan Sullivan, ABD’nin bölgedeki barışın sağlanması için desteğini sürdüreceğini ifade etti.

BARIŞ VE İSTİKRAR VURGUSU

Görüşmede bölgede barış ve istikrarı sağlamaya kararlı olduğunu belirten Aliyev, bölgedeki çatışma sonrası durumun istikrarlı ilerlediğine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Aliyev, Ermenistan’ın sınır gerginliklerine gereksiz tepki vermesinin ve konuyu uluslararası alana taşıma girişimlerinin bölgede gerginliğin artmasına neden olabileceğini belirterek, tüm sorunların barışçıl bir şekilde ve müzakere süreci içinde çözülmesinin önemli olduğunu vurguladı.

İlginizi ÇekebilirAzerbaycan ile Fransa arasında kritik görüşmeAzerbaycan ile Fransa arasında kritik görüşme

 

İlginizi ÇekebilirErmenistan'dan Rusya'ya yardım çağrısı: Azerbaycan askerleri çekmediErmenistan'dan Rusya'ya yardım çağrısı: Azerbaycan askerleri çekmedi