Erdoğan ile Biden ilk kez karşı karşıya geldi

Bütün dünyanın merakla beklediği NATO Liderler Zirvesi, bugün Brüksel'de başladı. Aile fotoğrafının ardından liderler görüşmeye başlarken, Biden ile Erdoğan görüşmesinin TSİ 18:00'de yapılacağı belirtilmişti. Ancak gelen son dakika haberine göre görüşme saatinin ertelendiği ve saat 19.00'da yapılacağı belirtildi.

Erdoğan ile Biden ilk kez karşı karşıya geldi

Göreve geldiği Ocak ayından beri kendisini geç tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmeyen ABD Başkanı Joe Biden ile Erdoğan arasındaki görüşme uluslararası kamuoyunun gündeminden düşmüyor…

Bugün Brüksel’de başlayan NATO Liderler Zirvesi’nden fotoğraflar paylaşan Reuters haber ajansı da tam da bu gündemle ilgili fotoğrafları abonelerine servis ediyor. Bugün başlayan zirvede Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Biden ilk kez aile fotoğrafında bir araya geldi.

Biden Türk heyetiyle ayaküstü sohbet etti.

Aile fotoğrafında ön sırada Biden’ın solunda yer alan Erdoğan daha sonra Biden ile ayaküstü sohbet fırsatı buldu.

Reuters’ın servis ettiği fotoğraflarda Biden, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile konuşurken Erdoğan’da NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in yanında karede yer alıyor.

Toplantı salonunda Biden ve Erdoğan yan yana geldi. Biden’ın maskesini çıkarmaması dikkat çekerken Erdoğan da hafif bir tebessüm ederken görüntülendi.

GÖRÜŞME 1 SAAT ERTELENDİ

Bütün dünyanın merakla beklediği NATO Liderler Zirvesi’nde Biden ile Erdoğan görüşmesinin TSİ 18:00’de yapılacağı belirtilmişti. Ancak gelen son dakika haberine göre görüşme saatinin ertelendiği ve saat 19.00’da yapılacağı belirtildi.

ERDOĞAN, ALMAN MARSHALL FONU’NUN ETKİNLİĞİNDE KONUŞTU

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan ile ilgili bir açıklama yaptı.

Reuters haber ajansının son dakika gelişmesi olarak servis ettiği açıklamada Erdoğan’ın “Yunanistan ile diyalogu canlandırmamız sorunların çözümüne ve bölgesel istikrara katkı sağlayacaktır” sözleri yer aldı.

Reuters’ın paylaştığı fotoğrafta Stoltenberg, Biden ile görüşürken Erdoğan’da yanlarında duruyor. O sırada İngiltere Başbakanı Boris Johnson not alıyor.

Erdoğan, NATO zirvesi için bulunduğu Brüksel’de katıldığı, Alman Marshall Fonu tarafından düzenlenen bir etkinlikte yayımlanan açıklamasında konuştu. Erdoğan, “Komşumuz ve müttefikimiz Yunanistan ile aramızdaki diyalog kanallarının canlandırılmasının ikili meselelerin çözümüne ve bölgesel istikrara hizmet ettiğine inanıyoruz. Terörün her türlüsüne karşı yürüttüğümüz mücadelede müttefik ve ortaklarımızdan beklediğimiz desteği göremedik; unutulmamadır ki Türkiye’nin sınırları NATO’nun sınırlardır” dedi.

Erdoğan ayrıca, “Türkiye güçlü savunma sanayi, ilkeli dış politikası ve müttefikleriyle işbirliği içinde küresel barış ve istikrarı geliştirmeyi sürdürecektir” ifadesini kullandı.

Erdoğan NATO karargahında İlginizi Çekebilir Erdoğan NATO karargahında New York Times: Biden ile görüşme yaklaşırken Erdoğan tutumunu yumuşattı İlginizi Çekebilir New York Times: Biden ile görüşme yaklaşırken Erdoğan tutumunu yumuşattı Bloomberg'den bugün Erdoğan'la görüşecek Biden'a çağrı İlginizi Çekebilir Bloomberg'den bugün Erdoğan'la görüşecek Biden'a çağrı