ABD açıkladı: Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesini Suudi Veliaht Prens Selman onayladı

ABD’de CIA tarafından hazırlanan 2018 yılında işlenen Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili raporda, Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesini onayladığı açıklandı.

ABD açıkladı: Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesini Suudi Veliaht Prens Selman onayladı

Dünyanın merakla beklediği, ABD istihbaratı tarafından hazırlanan 2018 yılında işlenen Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili rapor yayınlandı.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili raporda, Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesini onayladığı açıklandı. Raporda, Veliaht Prens Selman'ın, Suudi gazeteciyi “yakalamak veya öldürmek için bir operasyonu onayladığını” ifadeleri yer aldı.

Rapora göre, Veliah Prens Selman'ın Kaşıkçı cinayetini onaylayan kişi olduğuna yönelik değerlendirme, Selman'ın karar alma mekanizmasının kontrolüne, koruma görevlilerinin operasyona doğrudan katılımına ve Veliaht Prens’in Kaşıkçı dahil yurtdışındaki muhalifleri susturmak için şiddet içeren tedbirler kullanma desteğine dayandırıldı.

“VELİAHT PRENS MUTLAK KONTROLE SAHİP”

Raporda ayrıca, “2017 yılından bu yana Veliaht Prens, ülkenin güvenlik ve istihbarat örgütleri üzerinde mutlak kontrole sahip. Bu da Suudi yetkililerin, Veliaht Prens’in izni olmadan bu nitelikte bir operasyonu gerçekleştirme ihtimalini oldukça düşük hale getiriyor” ifadelerine yer verildi.

ABD merkezli medya kuruluşu CNN, Kaşıkçı'nın katilleri ile Veliaht Prens Muhammed bin Selman arasında yeni bir bağlantının tespit edildiğini öne sürmüştü. Kaşıkçı'nın infaz timi, Prens Salman’ın kontrolündeki Sky Prime Aviation’a ait 2 özel jeti kullanmış, söz konusu şirketin cinayetten yaklaşık bir yıl önce Prens Selman'ın kontrolüne geçtiği belirtilmişti.

ABD’DEN YAPTIRIM KARARI

ABD’de gazeteci Cemal Kaşıkçının cinayetine ilişkin raporun yayınlanmasının ardından, Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 76 Suudi Arabistan vatandaşına yönelik yaptırım kararı alındığını açıkladı.

Blinken, söz konusu kişilere ABD vizesi verilmesi konusunda kısıtlamalara gidileceğini ifade etti. Blinken, söz konusu kişilerin direkt olarak ya da dolaylı yoldan öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı başta olmak üzere muhalif kişi ya da kişileri tehdit ettiklerini ifade etti.

Öte yandan Blinken, söz konusu yaptırımı, “Kaşıkçı Yasağı” olarak duyurdu. Blinken, yaptırımlara ilişkin yaptığı açıklamada, Yabancı bir hükümet adına ülke toprakları dışındaki muhaliflere karşı ciddi eylemlere doğrudan dahil olduğuna inanılan bireylere yönelik vize kısıtlama politikası uygulanacaktır dedi.

New York Times: Biden Selman'a yaptırım uygulamayacak İlginizi Çekebilir New York Times: Biden Selman'a yaptırım uygulamayacak

ABD İLE SUUDİ ARABİSTAN ARASINDA GÖRÜŞME GERÇEKLEŞMİŞTİ

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, dün Suudi Arabistanlı mevkidaşı Faysal bin Ferhan Al Suud ile telefon görüşmesi gerçekleştirmişti. Görüşmenin ardından Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, ABD Başkanı Joe Biden’ın Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz ile telefonda görüşeceğini açıklamıştı.

NELER YAŞANMIŞTI?

Birçok medya kuruluşunda Riyad yönetimine karşı yazılar kaleme alan muhalif gazetesi Cemal Kaşıkçı, 2018 yılının Ekim ayının ilk günlerinde İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na gitmişti. Evlenmek için belge almak üzere binaya giren Kaşıkçı bir daha binadan çıkmamıştı.

O dönemde hem yerel basın hem de dünya basını İstanbul’da yaşananlara geniş yer ayırmıştı. Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan yönetimi tarafından suikaste kurban gittiği belirtilmişti.

Kaşıkçı cinayetinin kan donduran yeni detayları ortaya çıktı İlginizi Çekebilir Kaşıkçı cinayetinin kan donduran yeni detayları ortaya çıktı Kaşıkçı cinayetinden birkaç gün önce kızını da İstanbul konsolosluğuna çağırmışlar İlginizi Çekebilir Kaşıkçı cinayetinden birkaç gün önce kızını da İstanbul konsolosluğuna çağırmışlar

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...