Taliban: İslami hükümet kurmak için görüşmelerimiz sürüyor

Taliban Sözcüsü Zebihullah Mücahid, Afganistan’ın başkenti Kabil’de Taliban’ın kontrolü ele geçirmesinin ardından ilk basın toplantısını düzenleyerek, “Bugün itibariyle Afganistan'da bize karşı duran herkese düşmanlığımızın sona erdiğini duyuruyoruz” dedi.

Taliban: İslami hükümet kurmak için görüşmelerimiz sürüyor

Taliban Sözcüsü Zebihullah Mücahid, Afganistan'ın başkenti Kabil'de yerli ve yabancı basın mensuplarının katılımıyla ilk basın toplantısını gerçekleştirdi. Mücahid, 20 yıllık işgale son verdiklerini ve Afganistan'da çatışmanın önüne geçmek için genel af çıkardıklarını söyleyerek, “Bugün itibariyle Afganistan’da bize karşı duran herkese düşmanlığımızın sona erdiğini duyuruyoruz” dedi.

İntikam peşinde olmadıklarını söyleyen Mücahid, “Bu savaştan biz de zarar gördük. Afganistan'ın güvenliğini ve huzurunu istiyoruz” diye konuştu.

“MEDYAYA MÜDAHALE ETMEYECEĞİZ”

Mücahid, “Medyaya müdahale etmeyeceğiz. Yayınlarına devam edebilirler. Önceden kimin nereye çalıştığının bir önemi yok. İntikam amacı gütmeyeceğimiz gibi kimsenin evine de girilmeyecek. Size bu konuda güvence veriyorum. Bizim ile savaşmış, karşımızda olmuş hiç kimseden intikam almayacağız” ifadelerini kullandı.

“KADINLARA İSLAM ŞERİATINA GÖRE DAVRANILACAK”

Mücahid, kadınların toplumun bir parçası olduğunu söyleyerek, “Kadınlara İslam şeriatına göre davranılacak ve hakları şeriata göre belirlenecektir. Onların toplumdaki varlığı önemlidir” ifadelerini kullandı. Mücahid, kadınların okula gidebileceğini, okullarda ve hastanelerde çalışabileceğini aktardı.

“TÜM AVRUPALI VE DİĞER MİSYONLARIN FÜVENLİĞİ 24 SAAT SAĞLANACAK”

Kabil’deki güvenliğin gün geçtikçe iyiye gideceğini belirten Mücahid, tüm Avrupalı ve diğer misyonların güvenliğinin 24 saat kendi güçlerinin sorumluluğunda olacağını ve ülkedeki tüm elçilik binaları ve uluslararası kurumların güvenliğini sağlayacaklarını açıkladı.

“HERHANGİ BİR BLOĞUN PARÇASI DEĞİLİZ”

Afganistan topraklarının hiçbir ülkeye yönelik saldırı amaçlı kullanılmayacağını belirten Mücahid, “Afganistan'da güçlü bir İslami hükümet kurmak için görüşmelerimiz sürüyor. Pakistan, Rusya ve Çin ile iyi ilişkilerimiz var ama müttefikimiz yok ve herhangi bir bloğun parçası değiliz” ifadelerini kullandı.

“AFGANİSTAN SİZİ BAĞIŞLAYACAK MI?” SORUSUNA YANIT VERMEDİ

Basın toplantısının soru cevap kısmında ise Mücahid, ToloNews muhabiri Khalid Nekzad’ın “Tüm Afganistan halkını bağışladınız. Peki Afganistan halkı da sizi bağışlayacak mı? Özür diliyor musunuz?” sorusuna cevap vermekten kaçındı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Taliban'ın mesajlarını olumlu karşılıyoruz İlginizi Çekebilir Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Taliban'ın mesajlarını olumlu karşılıyoruz Taliban nasıl kuruldu? Bugünkü gücüne nasıl kavuştu? İlginizi Çekebilir Taliban nasıl kuruldu? Bugünkü gücüne nasıl kavuştu?