Yunanistan’ın Girit Adası’nda deprem

Yunanistan'ın Girit Adası'nda 6,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Yunanistan’ın Girit Adası’nda deprem

Akdeniz'deki Girit Adası'ndra bugün sabah 09.17'de meydana gelen ve Yunanistan Jeodinamik Enstitüsü'nün verilerine göre 5.8 büyüklüğünde olduğunu duyurduğu deprem ada halkında panik ve gerginliğe yol açtı. Deprem anında onlarca kişi evlerinden ve işyerlerinden sokağa çıkarken depremin Girit Adası ile Santorini Adası arasındaki büyük alanda etkili olduğu açıklandı.

EN AZ BİR KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Girit Adası'nda bugün sabah saatlerinde meydana gelen şiddetler Arkalohori kenti başta olmak üzere ada halkında kabus yaşattı. Depremin meydana geldiği sırada Arkalohori kentindeki kilisenin kubbesini tamir etmekte olan bir kişinin, kubbenin çökmesi sonucu yaşamını yitirdiği aynı yerde çalışan üç işçinin de yaralandığı belirtildi.

Depremde şu ana kadar 16 kişinin yaralandığı bazı köylere ulaşılamadığı ve arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

Depremin çoğunluğu eski yapılara sahip olan Arkalochori kenti ile  Agies Paraskies ve Patsidero’daki evlerde çok fazla hasar olduğu itfaiye ve kurtarma ekiplerinin önemli bölümünün o kentlere sevk edildiği belirtildi. Deprem nedeniyle bazı köylerde bazı vatandaşların mahsur kaldığı belirtildi.

ADA HALKI SOKAKLARA DÖKÜLDÜ

Girit Adası'da ayrıca saat 9.37'de meydana gelen 4.5 büyüklüğündeki deprem ise ada halkının tekrar sokaklara çıkmasına neden oldu.

Ayrıca Profitis İlias yolunda dev bir kayanın koparak karayoluna düştüğü ve araçlarda hasara yol açtığı, bazı vatandaşların yaralandığı belirtildi.

Depremin Muğla, Aydın ve İzmir’de de hissedildiği belirtildi

AFAD depremin 5,7 büyüklüğünde olduğunu duyururken, Kandilli de 5,8 olarak açıkladı.

Avrupa Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC), Yunanistan’ın Girit Adası’nda meydana gelen depremin derinliğinin 2 km olduğunu bildirdi. Depremin karada meydana geldiği belirtildi.

Depremin ardından 3,8 ve 4,3 büyüklüğünde iki artçı sarsıntı meydana geldiği aktarıldı.

Ülke 5.7 büyüklüğünde depremle sarsıldı İlginizi Çekebilir Ülke 5.7 büyüklüğünde depremle sarsıldı Deprem uzmanından İstanbul için korkutan 'tsunami' uyarısı İlginizi Çekebilir Deprem uzmanından İstanbul için korkutan 'tsunami' uyarısı

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...