İhalelerin sadece yüzde 1’ini kadınlar alıyor

Türkiye’de işletmelerin yüzde 13’ünün sahibi kadın ancak kamu ihalelerini alan şirketler içinde kadın sahiplik oranı sadece yüzde 1. Ticaretin kadınları teknoloji yardımı ile birbirini destekleyerek güçlenme peşinde.

İhalelerin sadece yüzde 1’ini kadınlar alıyor

Kadının işgücüne katılımının benzer ülkelerin dahi çok gerisinde olduğu Türkiye'de, kadının ‘kazandığı mevzileri' pandemi ile kaybetmemesi için birbirine destek olması gerekiyor. Ticaretin Kadınları uygulaması bu hedefle hayata geçirildi. Bugüne kadar yapılan çalışmalarla kadının iş dünyasında elde ettiği kazanımları kaybetmemesi için pandemide kadınların teknolojik gelişmeler yönünde desteklenmesi gerektiğini anlatan KAGİDER Başkanı Emine Erdem, Ticaretin Kadınları mobil uygulamasının bu yolda çok önemli bir adım olduğunu söyledi. Erdem, “Türkiye'de işletmelerin yüzde 13'ünün sahibi kadın ama kamu ihalelerinin sadece yüzde 1'i kadınların sahip olduğu şirketler tarafından kazanılıyor” dedi.

Emine Erdem

KAGİDER'in KAİSDER ve BUİKAD işbirliğiyle hazırladığı yeni mobil uygulama Türkiye'de faaliyet gösteren kadın girişimcileri ve Türkiye genelindeki kadın girişimci derneklerini tek platformda topluyor. Böylece, kadın girişimcilerin hem kendi aralarında ticaret yapmalarını hem de kamu ve özel sektörün ürün ve hizmet alımlarını kadın girişimcilerden yapması için bilgiye erişimi kolaylaştırıyor.

KADINDAN AL MALI

Erdem, uygulamanın tanıtıldığı toplantıda şöyle dedi: “Pandemiden çıkış, ekonomik toparlanma ve teknolojik dönüşüm süreçleri birbirinden ayrı düşünülemez. Bu süreçten kadını dışarıda bıraktığımız bir senaryo ile çıkmak ise mümkün değil. Kamunun, özel sektörün ve ilgili STK'ların bu süreçlerin yönetiminde kadınların ekonomiye eşit katılımları perspektifini korumaları çok önemli. Bugün ‘Kadından al-malı, memleket kazanmalı' diyerek kamu ve özel sektöre satın alımlarında daha fazla kadın tedarikçi ile çalışmaları için çağrıda bulunuyoruz. Ne mutlu ki, artık elimizin altında tüm kadın tedarikçilere şehir, sektör, firma ve ürün bazlı arama yaparak hızlıca ulaşabilecekleri bir uygulama var.”

224 dernek ve 1200 kadın girişimci kayıtlı
Türkiye genelinde toplam 224 dernek ve 1200 kadın girişimcinin kayıtlı olduğu Ticaretin Kadınları mobil uygulamasına kayıtlar devam ediyor. Kadın girişimcilerin hem işlerini hem de pazarlarını geliştirmelerine olanak sağlayan uygulamada kadın girişimciler için girişimci destekleri hakkında bilgiler, etkinlikler, rol model hikâyeleri ve kamu ihalelerinin linkleri de yer alıyor. Kadın girişimcilerin tek noktadan tüm gerekli bilgiye erişimlerine olanak sağlayan Ticaretin Kadınları mobil uygulamasında şehir, sektör, ürün ve firma bazlı aramalar yapılarak kadın girişimcilerin ürün ve hizmetlerine hızlıca ulaşmak mümkün.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...