Sözcü Plus Giriş

Reuters ve FT: TCMB’nin yeni başkanı üzerinde baskı oluştu

Reuters ve Financial Times, enflasyonun martta yüzde 16,19'a yükselmesinin, Merkez Bankası'nın yeni başkanı Şahap Kavcıoğlu üzerinde sıkı para politikasını sürdürme konusunda baskı yarattığını yazdı.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 15:46, 05/04/2021
Reuters ve FT: TCMB’nin yeni başkanı üzerinde baskı oluştu

Tüketici enflasyonu yüzde 16,19 ile son 22 ayın zirvesine yükselirken, Reuters ve Financial Times (FT) gazetesi, enflasyondaki yükselişin Merkez Bankası'nın (TCMB) yeni başkanı Şahap Kavcıoğlu üzerinde baskı yarattığı yorumunda bulundu.

İngiltere merkezli haber ajansı Reuters, “Türkiye'de enflasyon 2019 ortasından sonraki ilk kez martta yüzde 16'yı aştı. Bu durum, sürpriz atama sonrasında sıkı para politikasını devam ettirmesi konusunda TCMB'nin yeni başkanı Şahap Kavcıoğlu üzerinde baskı yarattı” ifadelerine yer verildi.

İngiliz gazete FT de, yükselen enflasyonun, faizleri yüksek tutmak için TCMB üzerindeki baskıyı artırdığını vurguladı.

AĞBAL SONRASI TL YÜZDE 12 DEĞER KAYBETTİ

Reuters anketindeki beklentinin yüzde 16,11, şubat enflasyonunun yüzde 15,61 olduğu hatırlatılan haberde, son dört senenin büyük kısmında enflasyonun çift hanede kaldığı, resmi hedef olan yüzde 5'in çok üzerinde seyrettiği hatırlatıldı.

TCMB'nin önceki başkanı Naci Ağbal'ın 18 Mart'ta politika faizini yüzde 17'den yüzde 19'a çıkardığını ve iki gün sonra kovulduğuna işaret edilen haberde, Ağbal sonrasında TL'de yüzde 12 değer kaybı görüldüğünü aktardı.

KAVCIOĞLU BANKACILARLA FARKLI KONUŞTU

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iki yıldan kısa bir sürede dört TCMB Başkanını kovduğunu, bu adımların Türkiye'nin para politikası güvenilirliğine zarar verdiğini ve TL'de uzun süreli değer kaybını beraberinde getirdiğini hatırlatan Reuters, tüm bunların da enflasyonu yükselttiğini vurguladı.

TCMB'nin yeni başkanı Kavcıoğlu'nın geçmişte sıkı para politikasını eleştirdiğini, Erdoğan gibi “yüksek faizin enflasyona neden olacağı” yönündeki alışılmadık görüşü dile getirdiğini ancak atama sonrasında yatırımcılar ve bankacılarla toplantısında yüksek enflasyon nedeniyle faizlerin yüksek kalması gerektiğini söylediğini aktaran ajans, Goldman Sachs'ın enflasyonda önümüzdeki aylarda yüzde 18 ile zirvenin görüleceği tahminini aktardı.

FT: YENİ BAŞKANIN İŞİ ZORLAŞTI

FT’nin haberinde, TL’deki değer kaybının ithalat maliyetlerini artırdığı ve enflasyonun üst üste altıncı ayda da arttığı belirtilerek TCMB’nin yeni başkanı Kavcıoğlu’nun, Erdoğan’ın para politikasında gevşeme isteğini yerine getirmesinin zorlaştığına ve Kavcıoğlu’nun bir ikilemle karşı karşıya olduğuna dikkat çekildi.

FT’de de Kavcıoğlu’nun göreve atanmadan önceki yazıları ile atama sonrasında yatırımcılara verdiği mesajların farklı olduğuna işaret edildi.

İlginizi ÇekebilirEnflasyon rakamları açıklandıEnflasyon rakamları açıklandıİlginizi ÇekebilirÜretici enflasyonu yüzde 31,20 ile son 26 ayın zirvesine yükseldiÜretici enflasyonu yüzde 31,20 ile son 26 ayın zirvesine yükseldiİlginizi ÇekebilirReuters'tan Naci Ağbal iddiası: 130 milyar doları araştırdığı için gönderildiReuters'tan Naci Ağbal iddiası: 130 milyar doları araştırdığı için gönderildiİlginizi ÇekebilirNaci Ağbal operasyonu öncesi 1.1 milyar dolar alınmışNaci Ağbal operasyonu öncesi 1.1 milyar dolar alınmışİlginizi ÇekebilirYabancının kaçışı döviz işlemlerinde rekor getirdiYabancının kaçışı döviz işlemlerinde rekor getirdiİlginizi ÇekebilirMerkez'in rezervlerine IMF piyangosu vurabilirMerkez'in rezervlerine IMF piyangosu vurabilir
Yayınlanma Tarihi:13:13,