Sözcü Plus Giriş

Gezi Parkı’nda vakıf skandalı

Gezi Parkı’nın verildiği Sultan Beyazıt Hanı Veli Hazretleri Vakfı sadece kağıt üzerinde var. Şişli Etfal Hastanesi, Vefa Lisesi ve Sait Halim Paşa Yalısı da aynı vakfa devredildi…

Özlem GÜVEMLİ
Güncellenme: 12:36, 25/03/2021
Gezi Parkı’nda vakıf skandalı

Taksim Gezi Parkı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden alınıp Sultan Beyazıt Hanı Veli Hazretleri Vakfı'na devredildi. Park parselleri, 12 Mart 2021 tarihi itibari ile Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne tescil edildi.

Şişli Etfal Hastanesi, 1899'da 2. Abdülhamit döneminde yapıldı.

İBB devir işlemine karşı dava açmaya hazırlanırken söz konusu vakfın yönetimi ve faaliyetleri merak konusu oldu.

VAKIFLAR'IN BÜNYESİNDE

Gezi Parkı ile birlikte Şişli Etfal Hastanesi, Pera Palas Oteli, Vefa Lisesi, Sait Halim Paşa Yalısı'nın da devredildiği Sultan Beyazıt Hanı Veli Hazretleri Vakfı, “mazbut vakıf” statüsünde. Mazbut vakıf, Türk Medeni Kanunu yürürlüğe girmeden önce kurulmuş, yönetimi bugüne kadar ulaşamamış, arşivlerde kayıtları bulunan vakıfları kapsıyor. Bu vakıfların yönetimi Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından üstleniliyor. Merkezleri, tabelaları, yönetim kurulları ve hiçbir faaliyeti bulunmayan bu vakıflar, sadece kağıt üstünde varlar.

Mahir Polat, “Gezi Parkı'na ayakta kalmış tarihi eseri korumak için değil, Taksim Meydanı Projesi'ni engellemek için el konulduğunu” söyledi.

53 BİN MAZBUT VAKIF VAR

Vakıf uzmanı olan İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yönetilen bu statüde 53 bin vakfın bulunduğunu belirterek “Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün bu vakıflar aracılığı ile elde ettiği gelirin ne kadarını hayır işlerinde kullanıldığını sormak lazım” dedi. Polat, devir işleminin de yasaya uygun olmadığını söyledi.

Mahir Polat

Polat, “Yasa maddesinin işletilebilmesi için vakıf yoluyla kurulması ve vakıf kültür varlığı olması gerekir. Gezi Parkı, Beyazıt döneminde boş arsaydı. 3. Selim döneminde kiralanarak Topçu Kışlası yapıldı. Topçu Kışlası da vakıf tarafından yapılmadı” dedi.

İlginizi ÇekebilirEkrem İmamoğlu'na Gezi Parkı tüyosuEkrem İmamoğlu'na Gezi Parkı tüyosuİlginizi Çekebilirİmamoğlu: Gezi Parkı ne olduğu belli olmayan bir vakfa devrediliyorİmamoğlu: Gezi Parkı ne olduğu belli olmayan bir vakfa devrediliyorİlginizi ÇekebilirİBB'den Gezi Parkı açıklaması: Meydan projesi elbet yapılacaktırİBB'den Gezi Parkı açıklaması: Meydan projesi elbet yapılacaktır
Yayınlanma Tarihi:06:00,