Mersin ve Hatay’da orman yangını kontrol altına alınmaya çalışıyor

Dün sabah saatlerinde Mersin'in Aydıncık ilçesi Pembecik Mahallesinde çıkan orman yangını devam ediyor. Hatay'da da henüz kontrol altına alınamayan yangında 80 hektarlık alan yangından etkilendi.

Mersin’in Aydıncık ilçesinde çıkan orman yangına, gece saatlerinde de müdahale edilmeye devam edildi. Yangın bölgesinde incelemelerde bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli “Yangının kontrol altına alındığını diyemiyoruz” dedi.


Dün sabah saatlerinde Mersin’in Aydıncık ilçesi Pembecik Mahallesinde çıkan orman yangını devam ediyor. Gündüz saatlerinde havadan uçak ve helikopterler yangına müdahale ederken, akşam saatlerinde karadan müdahale devam ediyor. Bakan Pakdemirli’de beraberinde Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey ile birlikte yangının devam ettiği bölgelerde incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgi aldı.

KONTROL ALTINDA DİYEMEYİZ

İncelemenin ardından gazetecilere açıklama yapan Pakdemirli, dün itibariyle başlayan 21 tane yangından 2 tanesinin devam ettiğini söyledi. Şu anda Mersin Aydıncık'da olduklarını kaydeden Pakdemirli, “Pembecik Mahallesinde çıkan yangının kontrol altına alındığını diyemiyoruz. Arkadaşlarımız çalışmaya devam ediyoruz. Ancak bu yangını biraz daha kolayladık diyebiliriz. Sabaha kadar bir noktaya getireceğiz gibi gözüküyor. Hatay Hassa'da 2 odaktan bir yangın çıktı. Valimizle, bölge müdürümüzle konuştum. 31 arazöz, 4 dozer ve diğer kurumlardan 8 iş makinası ve 150 personelle bu yangına müdahale ediyoruz. Maalesef yangına müdahale ettiğimiz noktalar çok sık orman ve yolu olmamasından dolayı şu an yol yapım çalışmaları sürdürülüyor. Bunu da arkadaşlarımız sabaha kadar bitirmeye çalışacak. Şu an mevcutta bu yangın için Adana'mızın İHA'sını Mersin yangını için kullanıyorduk. Yaklaşık 1 saat önce bu yangında biraz daha rahatlama olduğundan dolayı İHA'yı Hatay'a gönderdik. Ondan gelecek görüntülerle Hatay'daki yangının kontrolünü hem buradan hem Ankara'dan yapmış olacağız.

80 HEKTAR ETKİLENDİ

Hatay'da 80 hektarlık bir alan etkilenmiş gözüküyor. İnşallah bu yangınla alakalı da mücadelemiz devam ediyor. Sabah erken saatlerinden itibaren hem burada hem de Hatay Hassa'da hem uçaklarımız hem helikopterlerimiz çalışmalara başlayacak” diye konuştu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...