Corona virüsüne benzeyen yeni bir virüs keşfedildi

Dünyayı etkisi altına alan corona virüsünün kökenini araştıran bilim insanları, Tayland'ın doğusunda yaşayan yarasaların da Covid-19'a neden olan Sars-CoV-2 virüsüne yüzde 90'dan daha fazla benzeyen farklı bir virüs türü keşfetti. 

Corona virüsüne benzeyen yeni bir virüs keşfedildi

Dünyayı etkisi altına alan corona virüsünün kökenini araştıran bilim insanları Tayland’ın doğusunda Covid-19’a neden olan Sars-CoV-2 virüsüne yüzde 90’dan daha fazla benzeyen farklı bir virüs türü keşfetti.

Singapur Üniversitesi’nden Profesör Lin-Fa Wang liderliğindeki uluslararası bir ekip, corona virüsüne neden olan Sars-CoV-2 ile akraba olan birçok virüs türünün Asya’nın çeşitli bölgelerinde dolaştığını açıkladı.

Bilim insanları, Tayland’ın doğusundaki bir vahşi yaşam sığınağındaki at nalı yarasalarında Covid-19’a neden olan ile çok büyük genetik benzerliğe sahip bir virüs keşfetti. Bilim adamlarının keşfi, virüslerin bulunduğu alanı 4 bin 800 kilometrelik bir mesafeye kadar genişlettiği ifade edildi.

“TAYLAND İLE SINIRLI DEĞİL”

Bilim insanlarının yaptığı araştırma Nature Communications’da yayınlandı.

Araştırmacılar, örnekleme alanının yalnızca Tayland ile sınırlı olduğunu, ancak Sars-CoV-2 ile yüksek derecede genetik bağa sahip olan corona virüsünün birçok ülkedeki yarasalarda yaygın olarak bulunduğundan emin olduklarını ifade etti. (DHA)

Asya Bilim Corona Covid-19 genetik Singapur Tayland
Loading...