Bitcoin

Son yıllarda hayatımıza giren bitcoin,  dijital ve bağımsız olmakla birlikte açık kaynaklı bir kod olarak üretilen para birimidir. Onu diğer paralardan ayıran başlıca özelliği ise Bitcoin herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan elektronik bir para birimi olmasıdır.

Normal paraların hepsinin arkasında bir devlet güvencesi ve bir merkezi otorite bulunuyor. O otorite, değerli kağıt ya da metalin garantörüdür ancak Bitcoin arkasında hiçbir merkezi otoritenin, devletin olmadığı, yazılım algoritmasıyla üretilen sanal para birimidir. Bu para cepte taşınmıyor, elle de tutulamıyor, internet üzerinden oluşturulan şifreli hesaplarda değerlendiriliyor.

SEMBOLÜ NEDİR?

Bitcoin’in sembolü: ₿, kısaltması ise BTC’dir. Bitcoin, derin ağ olarak bilinen arama motorlarının endeksleyemediği verilerin bulunduğu bilgileri içeren linkler içerisinde en çok kullanılan para birimidir.

BİTCOİN NE ZAMAN ÇIKTI?

Bitcoin ağı 3 Ocak 2009’da hayata geçti. İlk bitcoin transferi Satoshi Nakamato’ya geliştirmesi için ona yardım sağlayan kriptograf Hal Finney arasında gerçekleşmiştir. İlk alışveriş 22 Mayıs 2010 tarihinde 10.000 Bitcoin karşılığında pizza alımı ile gerçekleşti.

BİTCOİN TOPLAM DEĞERİ NE KADAR?

2013 yılı ortalında dolaşımda olan Bitcoin toplam değer 1.2 milyar dolar iken 2020 yılı ortalarında bu rakama 182.967.290 milyar dolara yükseldi.

BİTCOİN ALAN KİŞİNİN KULLANIM HAKKI

Bitcoin merkez bankalarının kontrolünde değil, ağ üzerinde üretilmektedir. Yani yasal bir denetim söz konusu değildir. Bitcoin’in ülkelerdeki hukuki durumu farklılıklar göstermektedir. Bazı ülkelerde kullanıma izin vermiş, bazıları yasaklamıştır. Birçok ülke ise hala durumu tanımlanmamış ya da değişmektedir. Bitcoin için geçerli olan kurallar ve yasaklar benzer elektronik para birimleri için de geçerlidir.

BİTCOİN YORUMLARI

Kripto paraya dair merak edilen bitcoin yorumları, gerek Türkiye’de gerek uluslararası ekonomi forumlarında her gün oluşmaktadır. Kripto paranın yükselmesine veya düşmesine dair grafik ve analizlerle yorumlar yapılmaktadır. Dikkat edilmesi gereken husus, alım gücünün grafikteki yoğunluk parametresine göre dikkatlice incelenmesidir.

KRİPTO PARA NEDİR?

Kripto para, dijital bir bilgi olarak var olan ve şifrlenmiş bir para biçimidir. Son yıllarda sıkça dile getirilen para birimi olan kripto paralara arasında Bitcoin merkezi olmayan ilk ve en popüler kripto para birimidir. Bitcoin’in piyasaya sürülmesinden bu yana, 9.000’den fazla altcoin oluşturuldu. Bitcoin sistemi kullanıcı sayısının ve çeşitlerinin hızla artması nedeniyle kazandırdığı kazançlarda düşebilmektedir. Bitcoin’in çok az kişi tarafından kullanılması ve Bitcon kullanılan alanlarda başka para birimlerinin de kullanması ise değerini diğerlerine göre daha yüksek tutmasını sağlıyor.

BİTCOİN NASIL ALINIR?

Bitcoin, sanal piyasalardan alınır. Kripto para olan bitcoin almak için kullanıcının “dikkatli” olması gerekir. Uluslararası güvenilir sanal piyasalarda bitcoin satılmaktadır.