Ayla, son anda festivalden çekildi

Frankfurt Türk Film Festivali'nin açılış filmi Ayla olacaktı. Ancak, filmin yapımcısı Mustafa Uslu, Frankfurt Türk Film Festivali’nden çektiği haberi geldi. Son anda verilen bu karar üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Dairesi Başkanlığı devreye girdi, ancak karar değişmedi. Festival yönetimi yapımcı Uslu'ya tepki gösterdi. Sözcü.com.tr'ye açıklama yapan Uslu, "Ayla'nın açılış değil kapanış filmi olması yönündeki arzumuzu; sebepleriyle birlikte; festival komitesine ilettik. Ancak komite, filmimizi festivalin açılış filmi olarak göstermekte ısrar ederek bu olayların yaşanmasına sebebiyet vermiştir" dedi.

Ayla, son anda festivalden çekildi

Frankfurt Film Festivali‘nde açılış filmi olarak gösterilmesi planlanan, ancak son anda gösterimi iptal edilen Ayla ile ilgili yapımcı Mustafa Uslu, Sözcü.com.tr’ye açıklama yaptı.

Uslu, Ayla filminin Frankfurt Türk Filmleri Festivali'nin açılış değil kapanış filmi olmasını istediklerini belirterek, “Bu arzumuzu; sebepleriyle birlikte; festival komitesine ilettik. Ancak komite, filmimizi festivalin açılış filmi olarak göstermekte ısrar ederek bu olayların yaşanmasına sebebiyet vermiştir. Ayla, 7 Aralık'ta Avrupa ve Asya'da gösterime girecektir. Filmimizin haklarını korumak ve gişesine zarar vermemek adına yurtdışı distribütörümüzle birlikte verdiğimiz ve Frankfurt Türk Filmleri Festivali yetkililerine ilettiğimiz duruma anlayış gösterilmemiş, kamuoyunda olumsuz algı yaratılmıştır. Festivalde Ayla'yı izlemeye giden seyircileri de mağdur etmişlerdir. Bizlerin dışında gelişen bu durum için izleyicilerimizden özür dileriz. Bütün festival yöneticileri filmimizi göstermek istiyorlar bunu anlıyor kendilerinin de bizi anlamalarını rica ediyoruz. Yoğun bir vizyon ve halkla ilişkiler (PR) dönemi içerisindeyiz. Bu nedenle yayın, halkla ilişkiler ve vizyon stratejilerimize saygı duyulmasını rica ederiz” dedi.

SON ANDA GÖSTERİMİ İPTAL EDİLDİ

26 Kasım’da başlayan Frankfurt Türk Filmleri Festivali’nin açılış filmi Ayla olacaktı. Başkonsolosu Burak Karartı, Hessen Eyalet Bilim Bakanı Boris Rhein, yönetmenler Reis Çelik, Hasan Fehmi Yaşar, Atalay Taşdiken, sanatçılar Mahmut Cevher, Abdurrahman Keskiner ile Gökhan Mumcu, eyalet meclisi milletvekilleri İsmail Tipi, Mürvet Öztürk, Turgut Yüksel’in de yer aldığı açılışla ilgili son dakikada değişiklik yapıldı.

Festival Başkanı Hüseyin Sıtkı, Uslu'nun kendisine telefonla ulaştığını ve filmin gösterimine izin vermediğini açıkladı. Kriz üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Dairesi Başkanlığı devreye girdi ancak Uslu’nun kararı değişmedi. Sıtkı, Uslu’ya tepki göstererek, “Bu davranış ahlaki değildir. Buradaki emeğe ve sinemaseverlerine büyük saygısızlık. 12'ye 5 kala böyle bir yaptırım kabul edilemez bir durum” dedi.

Ayla gösterilemeyince Antalya Film Festivali'nde en iyi film ödülü alan ‘Babamın Kanatları' festivalin açılış filmi oldu.

 

Ayla'nın Oscar rüyası İlginizi Çekebilir Ayla'nın Oscar rüyası