Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Burhan Şeşen’den Erol Evgin’e cevap
Burhan Şeşen’den Erol Evgin’e cevap
MÜYORBİR Başkanı Burhan Şeşen, “Telif gelirlerinin az ödendiğine" yönelik açıklama yapan Erol Evgin'e cevap verdi: "Bizim cevabını veremeyeceğimiz hiçbir durum yok. Kültür Bakanlığı’nın Mali ve İdari denetimine bağlıyız. Erol Evgin, son 3 kurula katılmadı."
Kültür Sanat 10 Kasım 2018 - 15:44

Müzik Yorumcuları Meslek Birliği (MÜYORBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Şeşen, son günlerde Popüler Müzik Sanatı Vakfı'nın (POPSAV) basında yer alan “Telif gelirlerinin az ödenmesi” gibi suçlayıcı söylemleri ile ilgili açıklama yaptı. Yapılan söylemlerin ardından POPSAV'a yazılı çağrıda bulunarak bir araya gelmeyi, sorunlara çözüm bulmayı teklif ettiklerini söyleyen Şeşen, “Ancak bu çağrımıza bir karşılık alamadık” dedi.

“Olayın bu noktaya ulaşması müzik sektörü adına asla tasvip etmeyeceğimiz bir durumdu” diyen Şeşen, sorunların çözüm yerinin MÜYORBİR Genel Kurulu olduğunu belirtti. Telif gelirlerinin azlığından şikayet eden sayın Erol Evgin’in son 3 Genel Kurul’a mazeret göstererek gelmediğini söyledi.

“YAPILACAK NE VARSA YAPACAĞIZ”

POPSAV'ın adından da belli olduğu üzere ‘Popüler Müzik Sanatı Vakfı', amacının da popüler müziğin gelişmesine katkı sağlamak olduğunun altını çizen Şeşen, şunları kaydetti: “Biz ise sadece pop müziğini değil, halk müziğini de rock müziğini de arabeski de bünyesine alan, 2.000'e yakın üyesinin yorumcu hakkını takip eden bir meslek birliği, hak takip örgütüyüz. Kültür Bakanlığı'nın Mali ve İdari denetimine bağlıyız. Bu denetlemelerin en önemli bölümü, Yönetim Kurulu'nun Genel Kurul'dan geçen yönergeleri uygulayıp uygulamamasıdır. Biz Genel Kurul kararlarını, bazen karşı çıktığımız kararlar olmasına rağmen uyguluyoruz. Bizim işimiz bu. Fakat ‘Dağıtım Yönergesi' ile ‘Tüzük' arasındaki farklı bilmeyenler tarafından kamuoyu önünde suçlanıyoruz. Bizlerin asli görevi zaten zor koşullarda mesleğini sürdürmeye çalışan yorumcularımızın hak edişlerini toplamak ve onu Genel Kurul'dan geçen Dağıtım Yönergesi'ne göre dağıtmak. Cevabını veremeyeceğimiz hiçbir durum yoktur. İsteyen üyemiz bize başvurarak şeffaf bir şekilde yürütülen süreç hakkında bilgi sahibi olabilir ve kendisiyle ilgili dağıtım dokümantasyonunu isteyebilir.”

Şeşen, son olarak “Biz her zaman yapıcı olmayı tercih ediyor ve bu sorunları kendi aramızda kamuoyunu meşgul etmeden çözmeyi diliyoruz. Yapılacak ne varsa kendi adımıza yapacağımızın sözünü veriyoruz” dedi.