Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Özgür Kıyat: Bu ülkeye Fazıl Say’ın heykeli dikilmeli
Özgür Kıyat: Bu ülkeye Fazıl Say’ın heykeli dikilmeli
Müzisyen Özgür Kıyat'la Ataşehir Mesta Sanat Evi'nde tanıtım konserini verdiği Kar Tanesi adlı yeni albümünü konuştuk. İşte, Kıyat'ın dördüncü solo çalışması olan bu albümle ilgili yaptığı açıklamalar.
Yüksel ŞENGÜL
Kültür Sanat 9 Haziran 2018 - 13:33

Biraz albümden bahseder misin?

Kar Tanesi adlı albüm altı şarkıdan oluşuyor. Bestesi kendime ait üç şarkıdan biri Nazım Hikmet’in İzmirli Teğmen” adlı şiiri. Ruhi Su’nun Mahsus Mahal’ini çok sesli bir formda icra ettim. Derya Türkan, İsmail Soyberg ve Ozan Sarıboğa gibi değerli isimler enstrümanlarıyla bana eşlik ettiler. Ortaya hem klasik hem de halk müziği severlerin keyifle dinleyebileceği bir çalışma çıktı. Her dönemde kendimi yenilemeye ve üretmeye devam etmek istiyorum.

album-kapak

Kimleri örnek alıyorsun?

Fazıl Say, Genco Erkal başı çekiyorlar. Bence Fazıl Say’lı Türkiye daha aydınlık. Bethoveen Barış Ödülü alırken Aşık Veysel icra eden bir sanatçının bu ülkeye heykelinin dikilmesi lazım. Klasik müzik alanında Say’ın yaptığı projeler dünya çapında büyük ilgi görüyor. Ancak beni kendisine esas hayran bırakan nokta Nazım’ı, Aşık Veysel’i, Can Yücel’i yerelden evrensele taşıması. Genco Erkal’ın da büyük hayranıyım. Tiyatroların, sinema salonlarının bir bir çürümeye yüz tuttuğu bir süreçte, sokakta, hanlarda oyun oynamak bir devrimdir. Umarım bir gün yolum bu isimlerle bir projede kesişir.

ozgur-kiyat-5

Mesela, sahibi olduğun Mesta Sanat Evi’nde…

Ne güzel olur. Mesta Sanat Evi’nde sahne almaya devam ediyorum. Bu mekanda bu yıl içerisinde Nazım’ın orjinal el yazılarını, Aşık Veysel’in gençlik yıllarında çaldığı bağlamasını sergiledim. Ruhi Su, Halikarnas Balıkçısı, Orhan Veli gibi birçok değer için anma geceleri düzenledim ve devam edeceğim.