Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
PEN 2019 Şiir Ödülü’nün sahibi Süreyya Berfe
PEN 2019 Şiir Ödülü’nün sahibi Süreyya Berfe
Her yıl verilen PEN Şiir Ödülü bu yıl şair Süreyya Berfe'ye verildi. Berfe, ödülünü 6 Nisan'da TÜYAP İzmir Kitap Fuarı'nda alacak.
Kültür Sanat 9 Ağustos 2019 - 12:31

PEN Türkiye Yazarlar Derneği, bu yılki ‘Şiir Ödülü’ne Süreyya Berfe’yi layık gördü. Dernekten yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Ne mutlu PEN'e, Süreyya Berfe'ye ödül veriyor. Ne mutlu bize, bu yılki PEN Şiir Ödülü Süreyya Berfe'ye! Eski reklam yazarı olduğu için (şairin olmaz ama, reklamcının eskisi olur), ‘mesajı ver!' dediğini duyar gibiyiz. Veriyoruz mesajı: Ey şiirin her zaman genci, ey şiirin gececisi, ey hiç kimseye olmadığı kadar ona yakışan huysuzluğun sahibi, ey artık yedilere, kırklara karışır gibi şiire karışan, ey saçı sakalı kırışan ama sözü her zaman dimdik ayakta duran, ey şiirin yerini bilen madenci, ey kendine hem gölge hem fener olan, ey egelerin egesi… PEN 2019 Şiir Ödülü için ondan iyisini mi bulacaktık, verdik gitti, affetsin bizi! (Metnin bundan sonrasını şiire bırakıyoruz. Şimdiden tezi yok, buraya hemen bir Süreyya Berfe şiiri bırakın, siz de kendinizi ödüllendirin! Bizden: “Gümüş koktu azalan cıgaralar / bana bir yolculuk ısmarla” dizesi.)”

Berfe’ye ödülü 6 Nisan’da TÜYAP İzmir Kitap Fuarı’nda yapılacak törende takdim edilecek.