Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Pink Martini Türkiye turnesine çıkıyor
Pink Martini Türkiye turnesine çıkıyor
Repertuarında İspanyolca, Japonca, İngilizce, Yunanca, Rusça ve Türkçe gibi pek çok değişik dilde şarkıya yer veren Amerikalı grup, Türkiye turnesine çıkıyor.
Kültür Sanat 13 Mayıs 2019 - 13:21

Röportaj: Hakan CERRAHOĞLU

Samurayların aşk şarkılarından 1930'ların Küba müziğine, Fransız şansonlarından Brezilya sokak şarkılarına kadar dinlemesi en keyifli şarkıları seslendiren Pink Martini, 6 konserlik bir turne için Türkiye'ye geliyor. Kendilerini “Dünyanın değişik köşelerinden melodileri ve ritimleri bir araya getirerek modern bir formda sunan müzik arkeologları” olarak tarif eden topluluğun kurucusu Thomas Lauderdale ve solisti China Forbes büyük turne öncesinde sorularımızı yanıtladı.

Dünyanın en güzel köşelerinden melodileri başarıyla yorumluyorsunuz. Kalbinizin tomurcuklarında bu güzel şarkılar nasıl oluşuyor?

Thomas Lauderdale: Pink Martini dünya çapında bir müzik yapmak üzere yola çıktı. Müziğimizi global pop olarak tanımladık. Sadece Amerika'dan değil, dünyanın farklı birçok coğrafyasından şarkıları araştırıyoruz, repertuarımıza ekliyoruz. Dolayısıyla bizim şarkılarımız gerçekten de farklı kültürlere, ülkelere doğru bir yolculuk gibi. Sanırım Pink Martini'yi özel kılan da bu.

Repertuarınızda “Üsküdar'a Giderken”, “Aşkım Bahardı” gibi Türkçe şarkılar da var. Bu şarkıların size hissettirdikleri ile ilgili ne söylemek istersiniz?

Thomas Lauderdale: Biz hikayesi olan, nostaljik şarkıları çok seviyoruz. Sahnede seslendirmekten büyük keyif aldığımız şarkılar… Türk müziğine çok aşinayız. Aşkım Bahardı'yı iki yıl önce verdiğimiz açıkhava konserimizde Belkıs Özener ile seslendirmiştik. Bizim unutamadığımız konserlerimizden biri olmuştu.

China Forbes: Türkiye'deki insanlar duygularını içtenlikle paylaşmayı seven, eski güzel günlere kıymet veren insanlar… Aşkım Bahardı benim çok keyif alarak söylediğim bir şarkı. Özellikle konserlerde seyircimizle birlikte söylediğimizde inanılmaz eğleniyorum. Aşkı sevgiyi ve özlemi çok güzel anlatan sıcacık bir şarkı.

Nostaljik şarkıları seslendiriyorsunuz. Pink Martini'yi özel kılan geçmişe özlem midir?

Thomas Lauderdale: Nostalji dendiğinde aklınıza hemen kasvet ve hüzün gelmesin. Evet, bizim repertuarımız nostaljik şarkıları kapsıyor, yetişkin dinleyici profiline daha yakınız ama bir taraftan da umut ve neşe vadeden enerjik bir yapımız var. Bu sayede gençleri de çekiyoruz. Hatta böylece yeni nesil o nostaljik şarkılardan haberdar oluyor.

25'in üzerinde dilde şarkılar söylüyorsunuz. Bunların arasında Japonca, Rusça gibi hayli zor diller de var. Yabancı dilde bir şarkıyı repertuarınıza alırken nasıl hazırlanıyorsunuz?

China Forbes: Yabancı dilde şarkı söylemek çok kolay olmasa da çok keyifli. Şarkıları repertuarımıza alırken o dili çok iyi bilen insanlardan yardım alıyoruz. Şarkıların anlamını, telaffuzunu öğreniyoruz. Hazırlık aşaması da en az sahnede söylemesi kadar keyifli.

“MUHTEŞEM TÜRK YEMEKLERİNİ ÖZLEDİK”

Türkiye'ye çok sık geliyorsunuz. Ama bu seferki turnede daha önce gitmediğiniz şehirler de var, heyecanlı mısınız?

China Forbes: Çok heyecanlıyız. İstanbul, Ankara ve İzmir'e daha önce gelmiştik. Ama Bursa, Konya ve Adana'daki ilk konserlerimiz olacak. Türkiye ikinci evimiz gibi, dinleyicilerle aramızda bir bağ oluştu. Şimdi bu güzel ülkenin başka şehirlerini de görebileceğiz. Türkiye'yi ve muhteşem yemeklerinizi çok özledik. Türk mutfağını seviyorsunuz öyleyse… Thomas Lauderdale: Bursa ve Adana'nın kendine özgü kebapları olduğunu öğrendim. Tatmak için sabırsızlanıyorum. Türk mutfağı çok ilgimi çekiyor.

Pink Martini'nin konser takvimi:

14 Mayıs Bursa Kültür Park Açıkhava Tiyatrosu–21.15
16 Mayıs İstanbul Volkswagen Arena–21.00
17 Mayıs İzmir Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu–21.15
18 Mayıs Adana Çukurova Üniversitesi Açıkhava
Tiyatrosu–21.00
20 Mayıs Ankara Congresium–21.00
21 Mayıs Konya Selçuklu Kongre Merkezi Anadolu
Oditoryum–21.30