Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü, Ayten Gökçer’in oldu

19. Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, 'Giydirici' adlı oyunla başladı. Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü ise tanınmış oyuncu Ayten Gökçer'e verildi.

Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü, Ayten Gökçer’in oldu

Sabancı Vakfı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları işbirliğiyle düzenlenen Türkiye'den 12, yurt dışından 9 olmak üzere toplam 21 oyunun sahneleneceği 19. Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali’nin açılış töreni, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Festivalin açış konuşmasını yapan Devlet Tiyatroları Genel Müdür Yardımcısı Erdal Küçükkömürcü, festivalde emeği geçenlere ve Adana halkına teşekkür etti.

erdal-kucukkomurcu

Sabancı Vakfı Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan ise, festivalin Adana’yı kültür sanat şehri yapma hayalinin bir ürünü olduğunu vurgulayarak, “Dünyayla bütünleşmek, sanatın ortak diliyle konuşmak için bu etkinlikleri destekliyoruz. Sadece bununla da kalmayıp Türkiye’nin her tarafına inşa ettiğimiz kalıcı eserlerle bu alana yatırım yapıyoruz. Bunlar toplumun her kesiminin kültür sanata erişimini kolaylaştıran adımlardı. Tüm çalışmalarda sanatı herkes için erişilebilir kılmayı ve daha fazla insanı sanatla buluşturmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

zerrin-koyunsagan

Adana Vali Yardımcısı Mustafa Yavuz da, tiyatronun insanı hayatta tuttuğunu dile getirerek, festivalde emeği geçenlere teşekkür etti.

GÖKÇER SAĞLIK SORUNLARI NEDENİYLE KATILAMADI

Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü Ayten Gökçer’e verildi. Sağlık sorunları nedeniyle törene katılamayan Gökçer’in ödülünü yeğeni Serap Sağlar aldı. Ödülün çok değerli olduğunu kaydeden Sağlar, “Sanat yaşamın gerçekten güzelliğidir ve tiyatro yaşamın ta kendisidir. Yaptığımız iş, yapılan iş gerçekten çok zor, çok emek isteyen bir iş. Ülkemizin koşulları yaptığımız işin ne kadar büyük ve değerli olduğunu bir kez daha anlatıyor” diye konuştu.

serap-saglar

Ödül töreni sonrası Devlet Tiyatroları sanatçısı Celal Kadri Kınoğlu, Dünya Tiyatrolar Günü Bildirisi’ni okudu. Ardından ‘Giydirici’ adlı oyun izlendi.

giydirici-oyunu

Açılışa eski Kültür ve Turizm Bakanı Fikri Sağlar, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer de katıldı. İHA