Sözcü Plus Giriş

Sarıkamış şehitlerinin kardan heykelleri yapılıyor

8-9 Ocak'ta gerçekleştirilecek Sarıkamış Harekatı'nın 106. yılı anma etkinlikleri için hazırlıklar devam ediyor. Donarak şehit olan Mehmetçiklerin anısına kardan heykeller yapılıyor.

Güncellenme: 16:36, 05/01/2021
Sarıkamış şehitlerinin kardan heykelleri yapılıyor

Cıbıltepe Kayak Merkezi’nin 1. etap oteller bölgesine yapımına başlanan kardan heykeller için ilçe çevresinden 200 kamyon kar taşındı.

Kars Valiliği ve Sarıkamış Kaymakamlığı öncülüğünde Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Öğretim Görevlisi Muhammet Hanifi Zengin’in koordinasyonunda başlanan kardan şehit heykelleri yapımı için bir grup öğretim görevlisi ve öğrenciler çalışma yürütüyor.

(FOTO: İHA)

Sarıkamış Kaymakamı Recep Koşal, bu sene Sarıkamış Şehitleri Anma Programı 106. yıl etkinlikleri kapsamında kardan şehit heykelleri yapımının sonuna gelindiğini söyledi.

Ekip, karın geç yağmasından dolayı heykelleri Sarıkamış şehitlerini anma etkinliklerine yetiştirmek için yoğun çalışma halinde.

“10 GÜNDÜR 200 KAMYON KAR TAŞINIYOR”

Koşal, “Bundan tam 106 yıl önce Sarıkamış’ta bizler için şehit olan atalarımızın aziz hatırasını yansıtmak için şehitlerimizin anısına kardan heykeller yapılıyor. Her yıl ocak ayının ilk haftasında Sarıkamış Şehitlerini anma programını düzenliyoruz. Bu kapsamda Sarıkamış’ta 10 gündür 200 kamyon kar taşınarak bölge üniversitelerinden gelen öğretim üyelerin katılımıyla kardan heykellerin son aşamasına gelindi. Emeği geçen hocalarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

(FOTO: İHA)

“EKSİ 20 DERECEDE KAR VE SU İLE ÇALIŞIYORUZ”

KAÜ Öğretim Görevlisi Muhammet Hanifi Zengin de “Soğukta bizler onların anısını yaşatmak için üşüyerek yapıyoruz. Eksi 20 derecede kar ve su ile çalışıyoruz. Bugün biz bunları yaşarken o günlerde atalarımızın ne şekilde donduğunu hissedemesek de biraz anlayabiliyoruz. Atalarımız bizler için şehit oldu bu dağlarda. Biz de onların aziz hatırasını gelecek kuşaklara aktarmak için heykel sanatı ile bu çalışmayı yaptık. Bu sene yürüyüş temalı heykeller yaptık” dedi.

Kardan şehit heykellerinin açılışı, 9 Ocak Cumartesi günü gerçekleştirilecek. (İHA)

Yayınlanma Tarihi:16:31,