Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
What da Funk’tan yıldızlarla dolu bir albüm
What da Funk’tan yıldızlarla dolu bir albüm
İrem Derici, Gülçin Ergül, Ferman Akgül, Gökçe, İrfan Özata, Bedük, Simge Sağın, Buray, Can Gox... Ve bu isimlerin yanı sıra Harun Kolçak... What Da Funk'ın ilk stüdyo albümü 'WDF1' için bir araya geldiler. Vefatıyla sevenlerini yasa boğan Kolçak da son olarak bu albümde yer aldı... 
Sercan MERİÇ
Kültür Sanat 18 Eylül 2017 - 12:17

Müzisyen bir aileden gelen, babası ve kardeşi gibi saksafoncu olan, caz ve popüler müzik sahnesinin genç yeteneği Anıl Şallıel liderliğinde kurulan What Da Funk, her biri kendi enstrümanlarının önde gelen isimleri olan kreatif müzisyenlerden oluşuyor. Grubun Arpej Müzik Yapım etiketiyle yayınlanan ilk stüdyo albümü ‘WDF1’ için müzik dünyasının en önemli isimlerinden Harun Kolçak, İrem Derici, Gülçin Ergül, Ferman Akgül, Gökçe, İrfan Özata, Bedük, Simge Sağın, Buray, Can Gox biraraya gelerek eşsiz şarkıları grup ile beraber seslendirdi.

2010’da kurulmuş olan grup, caz, funk ve soul tarzlarını harmanlayarak, sevilen efsane şarkıları ve grubun kendi bestelerini grup üyeleri tarafından yapılan kendilerine has düzenlemeleri ve düet yaptıkları ünlü vokaller ile yorumlarken dinleyicisini eğlenceli bir partiye götürüyor.

Yakın zamanda vefat eden Harun Kolçak da ‘İstersen’ isimli parçayla albümde yer bulmuştu. Grubun kurucusu Anıl Şallıel WDF, hem Harun Kolçak’la olan çalışmayı hem de What da Funk’ın serüvenini Sözcü.com.tr‘ye anlattı.

Müzikle iç içe olan bir ailede yetiştiniz. İlk kez müzikle uğraşmaya karar verdiğiniz anı hatırlıyor musunuz?
Müzik içinde doğmuş olmam çok büyük bir etken, bütün ailemiz müzisyen onların çok etkisi oldu. En başta tabii ki babam Mümin Şallıel’in çok büyük emeği var. Saksofon üstadı ve çok iyi bir öğretmen. 8 yaşında ilk eğitimime başladım ve kardeşim Batu Şallıel ile bu günlere kadar geldik..

What da Funk’ın ilk yolculuğu nasıl başladı?
WDF gibi bir grubu hayata geçirebilmek küçükken kurduğum hayalimdi. Biraz olgunlaşmayı bekledim. Biraz daha müzik dinleyip doğru adımlar atacağıma karar vermiştim. Incognito, Tower of Power, James Brown, Chicago, Eart Wind Fire gibi gruplardan esinlendim. Davulda Cengiz Tural, bas gitarda Deniz Beydili, grubun armonik ve neşeli yüzü tuşlu çalgılarda Koray Üsgülen, sempatik ve yetenek abidesi elektro gitarda Tolga Şanlı, vokallerde harika ses teknikleriyle Duygu Tarhan ve Ebu Talip Yeniyol, ve son olarak saksofonda kardeşim Batu Şallıel yer alıyor.

2010 yılında kurulmanıza rağmen ilk albüm için 7 yıl beklediniz. Neden?
WDF olarak ilk Beyoğlu’nda canlı müzik yapılan barlarda çalıyorduk, 2012 – 2014 arası her pazartesi Mask Live Music’de sahne alıyorduk. Beyoğlu o zamanlar yaşıyordu. Cihangir Müzik Evi’nde Türkiye’de belki de ilk canlı ve hücum aynı zamanda video çekimi yaptık. O sıralar Özlem Köseoğlu aracılığıyla yurtdışından sanatçılar getiriyorduk, İstanbul Ghetto’da harika konserler verdik. Tecrübelendikten sonra zamanı gelmişti. Deniz Beydili ile Arpej Yapım’a gittik orada sevgili Özlem Özbakan ve Umut Kuzey bizleri harika ağırladılar ve anlaşmaya vardık.

harunkolcak
HARUN KOLÇAK’IN ALBÜMDE OLMASI BİR ONUR

Birçok önemli isimle düet yapıyorsunuz. Düet yapacağınız isimleri nasıl belirlediniz? Kayıtlar nasıl ilerledi?
Senelerdir sahnelerinde ve albüm kayıtlarında beraber çalıştığımız dostlarımız bizlere desteklerini esirgemediler. Harun Kolçak, İrem Derici, Buray, Simge Sağın, Gülçin Ergül, Ferman Akgül, Can Gox, Bedük, İrfan Özata, Gökçe’ye tekrardan teşekkürlerimi sunuyorum. Aranjmanları yaparken çok eğlendik.

Çok yakında kaybettiğimiz Harun Kolçak ile de bir şarkınız var. Harun Kolçak’ın kaydettiği son şarkılardan birisi o da. Nasıldı birlikte çalışmak? 
Harun Abi benim için ve bizim için çok değerli bir çalışma… Albümde olması bizim için çok büyük bir onur… Biliyorsunuz, Harun Kolçak esasen bir bas gitarist ve caz müzisyeni. Bu nedenle ‘İstersen’e, elimizden gelen en güzel müzikal rif ve cümleleri kullandık. Harun Abi’nin de son kayıtlarından biri oldu bu, bu sebepten dolayı içimiz biraz buruk.

Bu albümü sahneye taşımak zor olmayacak mı? 
Albüm sürecinde dostlarımız bizi kırmadı ve birlikte sahne aldık. Çok güzel mekanlarda ve festivallerde birlikte çalmayı sürdürüyoruz.

 

Son güncelleme: 12:18 - 18.09.2017

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.