Yapı Kredi Kültür Sanat’ın yenilenen binası İstiklal’e umut oldu!

Yenilenerek tekrar hizmete giren ve İstiklal Caddesi'nin hareketli günlerine dönmesine yönelik umudu artıran Yapı Kredi Kültür Sanat binası, yapıların kent için ne kadar önemli olduğunun en önemli örneklerinden birisi oldu. Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık Genel Müdürü Tülay Güngen, yeni binanın kent için taşıdığı önemi ve yenileme sürecini Sözcü.com.tr'ye anlattı.

Yapı Kredi Kültür Sanat’ın yenilenen binası İstiklal’e umut oldu!

Başta İstiklal Caddesi olmak üzere, İstanbul’un kültür ve sanat alanlarında yaşanan ‘çoraklaşma’ son bir iki yıldır sanatseverlerin ve kent aktivistlerinin ilk gündeminde yer alıyordu. İstiklal Caddesi’nin adı, artık İstiklal ‘Çölü’ olarak anılmaya başlanmıştı. Caddede bir türlü bitmek bilmeyen şantiye görünümü, yenileme çalışmaları sonrasında mekanların ruhunu kaybetmesi, caddenin hafızasını oluşturan en önemli dükkanların ve kurumların birbir kapanması insanların da İstiklal’den uzaklaşmasına vesile oldu.

Ancak son birkaç ayda yaşanan iki gelişme ‘İstiklal tekrar canlanıyor’ umudunu yeşertti. Onlardan birisi, kapanacağını açıklayan Beyoğlu Sineması’nın sinemaseverlerin el ele vermesiyle küllerinden doğmasıydı. Diğeri ise yenilenerek caddenin en dikkat çekici yapılarından ve kültür merkezlerinden birisi olan Yapı Kredi Kültür Sanat binası oldu.

Bina, sosyal medya ve kültür sanat camiasında büyük heyecan yarattı. Şeffaf yapısı, 80 bin kitaplık kütüphanesi, devasa sergi alanı ve İlhan Koman’ın Akdeniz heykeliyle birçok değeri içinde barındıran binayı Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık Genel Müdürü Tülay Güngen, Sözcü.com.tr‘ye anlattı…

tulaygungen
Beyoğlu’nda iki yıllık tadilatın ardından yenilenmiş bir binayla kentte önemli bir heyecan yarattınız. Neye bağlıyorsunuz bu heyecanı?
1964 yılında açılan ilk sergiyle birlikte uzun yıllar İstiklal Caddesi'nde bulunan binamız içerisinde farklı kültür-sanat olaylarına ev sahipliği yaptık. 1996 yılında Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık'ı (YKKSY) kurduk. Böylelikle İstiklal Caddesi'nde bulunan binamız içerisindeki tüm faaliyetleri bu tarihten itibaren YKKSY yönetiminde düzenlemeye başladık. Toplamda ise 50 yılı aşkın bir süredir bu alanda varlığımızı sürdürüyoruz. Yapı Kredi Kültür Sanat binamızın seneler içerisinde, büyüyen ve gelişen kültür sanat hayatıyla birlikte fonksiyonu ve ihtiyaçları genişledi. Kitabevinin yanı sıra klasikten çağdaş sanata onlarca farklı etkinliğe ve sergiye ev sahipliği yapan binamızı modern bir sanat merkezi haline getirebilmek için tümden bir yenilenme çalışması gerekiyordu. Dört sene süren renovasyon çalışmaları neticesinde, kültür-sanatın merkezi İstiklal Caddesi'ne ve ülkemize bir armağan olarak Yapı Kredi Kültür Sanat binamızı sunduk. Binamız açıldığı günden bu yana ilgi odağı haline geldi. Halkımızın bu yeni kültür-sanat mabedini benimsemesi ve sahip çıkması bizler için büyük mutluluk, çabalarımızın büyük takdiri.

İstiklal Caddesi’yle ilgili son dönemlerdeki yorumların neredeyse hepsi negatif değerde. Binanın Beyoğlu’nun tekrardan canlanmasına yönelik bir gösterge olduğuna dair de birçok yorum var. İlçeye ve kente nasıl bir katma değeri olacak?
İstiklal Caddesi her dönem farklı dönüşümler geçirmiş ve daima kültür sanatın merkezi olmuş çok önemli bir nokta. Bugün de esasen bu özelliğinden bir şey kaybetmiş durumda değil. Kurucumuz Kazım Taşkent'in bıraktığı ‘Kültür ve sanatın bankası’ olma mirası doğrultusunda da İstanbul'un hatta Türkiye'nin sanat merkezi sayılan bir yerden ayrılmamız söz konusu olamazdı. Umuyoruz ki yeni binamız bir yine dönüşümden geçen Beyoğlu'nun renkli ve hareketli günlerine dönmesi konusunda öncü bir rol üstelenecek.

kitap
CADDEYİ KUCAKLAYAN BİR YAPI

Dışarıdan içerisinin de görülebilindiği şeffaf bir yapı… Mimari tasarım süreci nasıl şekillendi? Nelere dikkat ettiniz, yapının kendisinin taşıyacağı temel mesajı nasıl belirlediniz?
Binamız, İstiklal Caddesi’ne iki cephe ile açılan nadir yapılardan biri. Binamızın bu konumundan aldığımız ilhamla caddeyi kucaklayan ve ziyaretçileri binaya davet eden bir anlayışı, renovasyonun sürecinde izlemeye karar verdik. Yenileme çalışmaları TEĞET Mimarlık tarafından kentsel hafızanın sürekliliğini temel alarak yapıldı. Binamız, Galatasaray Meydanı'na bakan sıra dışı cephesi sayesinde, kentle iç mekanları şeffaflıkla birleştiriyor. İstiklal Caddesi'nden geçenleri de bina içerisindeki kültür-sanat aktivitelerine dahil ediyor.

KÜTÜPHANEDE 80 BİNİ AŞKIN KİTAP BULUNUYOR

Sadece kitabevi olarak değil, bir sanat merkezi olarak hizmet verecek olan binada ne gibi etkinlikler göreceğiz?
Renovasyon kapsamında bina çağdaş normlara uygun olarak tekrar planlandı, yangın çıkışları, güvenlik altyapısı, elektro-mekanik teçhizat yeniden projelendirildi. Binanın temel kurgusunu oluşturan kitabevi, müze, sergi mekanları ve performans alanı kültür-sanat işlevinin genişletilmesi bakış açısıyla tasarlandı. Çağdaş standartlara uygun olarak yeniden düzenlenen merdiven ve asansörler ile sergi alanların büyüklüğü ve teknik kalitesi de arttı. Restorasyon öncesinde 850 metrekare olan binanın sergi alanı büyüklüğü bin 500 metrekareye çıktı. Bununla birlikte içinde çalıştıkça başka kullanım şekilleri keşfedeceğimize inanıyorum. Çünkü binanın tamamı sergi alanı olarak kullanılabilecek nitelikte. Binanın zemin katında, dekorasyonu ve mimarisi yenilenmiş, yüksek tavanları ile dikkat çeken kitabevimiz bulunuyor. Üst katlara doğru çıktıkça sergi alanları, çok amaçlı salonlar karşınıza çıkıyor. Böylelikle bina ziyaretçilerinin kitabevi ile başlayan deneyimleri bir sergi ve gösteri mekanına dönüşüyor. Kütüphane ve yayınevi ofisleri ise en üst katlarda bulunuyor. Koleksiyonunda 80 bini aşkın kitap bulunan kütüphanemiz, ziyaretçilere İstiklal Caddesi'nin hareketliliğinden uzak, sakin ve dingin bir çalışma alanı sunuyor.

akdeniz
AKDENİZ, BİNA GİBİ İNSANLARI KUCAKLIYOR

İlhan Koman’ın Akdeniz heykeli de artık İstiklal Caddesi ve Galatasaray Meydanı’ndan görülebiliyor. Heykeli yerleştirme fikri nasıl doğdu?
İlhan Koman, Akdeniz heykelinin yapım sürecini, “İnsanın kucaklaşması, sevgisi anlatılırken Akdeniz aklıma geldi; Akdeniz büyüktü, bizden bir denizdi, kucak açmayı bu adla anlatmak istedim” şeklinde açıklıyor. Mimari özellikleri bakımından insanları kucaklayan binamız ile Akdeniz heykelini şekillendiren bu fikrin örtüştüğünü gördük. Değerli heykeltraşımız İlhan Koman'ın Akdeniz heykelini meydanı kucaklayacak şekilde konumlandırdık. Binamızın şeffaf cephesi sayesinde Akdeniz Heykeli ile Galatasaray Meydanı'nda, Cumhuriyetimizin 50. yılı şerefine Bankamız tarafından bir diğer kıymetli heykel sanatçımız Şadi Çalık'a yaptırılan heykel de böylelikle birbirlerini selamlıyor.

Beyoğlu Sineması küllerinden doğuyor İlginizi Çekebilir Beyoğlu Sineması küllerinden doğuyor
Ünlü isimler Beyoğlu Sineması için bilet satıyor İlginizi Çekebilir Ünlü isimler Beyoğlu Sineması için bilet satıyor