Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Faruk Yalçın ve kızı Süreyya Yalçın kimdir? Faruk Yalçın’ın serveti ne kadar?
Faruk Yalçın ve kızı Süreyya Yalçın kimdir? Faruk Yalçın’ın serveti ne kadar?
Faruk Yalçın ve kızı Süreyya Yalçın kimdir? sorusu magazin gündemini yakından takip edenlerin merak ettiği konuların başında geliyor. Faruk Yalçın, Forbes dergisinin 2005 yılında yayınladığı “en zenginler” listesinde beş milyar doları aşan servetiyle 21. sırada, dünyanın da 721. zengini arasında yer aldı. Faruk Yalçın'ın kızı Süreyya Yalçın ise 2008'de babasını kaybettikten sonra büyük bir servetin sahibi oldu. İşte Faruk Yalçın ve kızı Süreyya Yalçın hakkında merak edilenler...
Magazin 4 Temmuz 2019 - 11:21

Ünlü iş insanı Faruk Yalçın ve kızı Süreyya Yalçın bugün magazinseverlerin gündeminde. Dünyanın en zengin insanları arasında yer alan Faruk Yalçın, 23 Nisan 1923’te tamda Cumhuriyetin ilan edildiği yıl Diyarbakır Ergani'de doğdu. Uzun yıllar NATO'ya yaptığı işlerden ötürü “NATO Müteahhidi” diye anılmaya başlandı. 30 yılı aşkın bir süre Türkiye'de ve dünyanın birçok ülkesinde büyük inşaat projelerine imza atarak, Forbes dergisinin 2005 yılında yayınladığı “en zenginler” listesinde beş milyar doları aşan servetiyle 21. sırada, dünyanın da 721. zengini arasında yer aldı. Kızı Süreyya Yalçın ise aşk hayatıyla sık sık gündeme geliyor. Süreyya Yalçın en son Antakyalı bir iş insanıyla evlenerek Amerika-Miami’ye yerleşti. İşte Faruk Yalçın ve kızı Süreyya Yalçın hakkında detaylar…

FARUK YALÇIN KİMDİR?

Faruk Yalçın, 23 Nisan 1923 yılında Ergani'de doğdu. Cumhuriyet'in ilan edildiği yıl hayata gözlerini açan Faruk Yalçın, babasının asker olması nedeniyle Türkiye'nin dört bir yanını gezdi.

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın dayısı ve kulüp asbaşkanı Neşet Yalçın’ın amcası. Babası, Ergani'de belediye başkanlığı da yapmış olan Ergani'nin Maden mutasarrıığına bağlı olduğu dönemdeki ilk belediye başkanı Osman Nuri Yalçın'ın oğlu, Neşet bey olarak bilinen Neşet Yalçın'dır. İlkokul'u Ergani'de, orta okulu Diyarbakır'da, liseyi Ankara'da başlayarak İstanbul Alman Lisesinde tamamladı. Liseyi bitirince Almanya'ya gönderilen on öğrenciden biri oldu.

Devlet Demiryolları bursunu kazanması hayatının dönüm noktasıydı. Kazandığı burs sayesinde İsviçre'ye giderek mühendislik eğitimi aldıktan sonra 1950'li yılların başlarında ülkesinde döndü. Türkiye'nin yalnızca en önemli iş adamlarından biri değil; aynı zamanda bir doğa sevdalısı, hayvan sever ve eğitim gönüllüsü olarak tanındı.

İlk şirketini İsviçre'de kurarak bir süre Almanya bağlantılı olarak işlerini geliştirdi. 1963 yılında Türkiye'ye döndüğünde, çokuluslu şirketlere müşavirlik yapıp kendi ilk şirketi İNTEC'i de kurdu. Bunu başka şirketler takit etti. Uzun yıllar NATO'ya yaptığı işlerden ötürü “NATO Müteahhidi” diye anılmaya başlandı. 30 yılı aşkın bir süre Türkiye'de ve dünyanın birçok ülkesinde büyük inşaat projelerine imza atarak, Forbes dergisinin 2005 yılında yayınladığı “en zenginler” listesinde 5 milyar doları aşan servetiyle 21. sırada, dünyanın da 721. zengini arasında yer aldı. Faruk Yalçın'ın çocukları ve kardeşine ait yirmi civarında rma bulunmaktadır. Daha önceleri mütevazı hayat süren Faruk Yalçın, yeğeni Aziz Yıldırım'ın Fenerbahçe Spor Kulübü başkanı olmasıyla basında duyulur hale geldi. Fenerbahçe Spor'a olan ilgisi nedeniyle hep Aziz Yıldırım'ın arkasında yer alarak ve çok zaman gizli başkan diye anıldı.

1993'te doğa ve hayvan tutkusunu toplumla paylaşmak amacıyla Darıca'da Türkiye'nin ilk özel hayvanat bahçesi olan, bugünkü adıyla Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı'nı kurdu. Biyoloji alanında araştırmalar yaparak bitki ve hayvan bakımı üzerine 21 kitap yazdı. Faruk Yalçın, 1 Aralık 2008 yılında hayata gözlerini yumdu.

SÜREYYA YALÇIN KİMDİR?

Süreyya Yalçın, 1984 yılında dünyaya gelmiştir. 2008 yılında hayata gözlerini yuman Faruk Yalçın’ın kızı olan Süreyya Yalçın, aynı zamanda Fenerbahçe Spor Kulübü’nün eski başkanı Aziz Yıldırım’ın da kuzenidir. Aslen Diyarbakır Ergani’li olan merak edilen isim, servetiyle Forbes listesine de girmeyi başarmıştır. 2005 yılında Kerem Dürüst, 2008 yılında Önder Bekensir ile evlilik yaşayan Süreyya Yalçın, 2016 yılında ise Antakyalı işadamı Ozan Baran ile evlenmiştir. Süreyya Yalçın 2016'dan bu yana Amerika-Miami'de yaşıyor.