14 Şubat Sevgililer günü mesajları ile ilgili az bilinen tarihi gerçek! Sevgililer gününe özel aşk dolu notlar ve resimli mesajlar!

Bazı ülkelerde St. Valentine Day (Aziz Valentine Günü) olarak anılan Sevgililer günü (14 Şubat 2018) geldi. Fransa'da ve İngiltere'da 14 Şubat geleneksel olarak kuşların çiftleşme günü olarak bilinmekteydi. Günün bu özelliğinden dolayı sevgililer birbirlerine güzel sözler yazan notlar vermekteydi ve bu notlarda birbirlerine Valentine diye hitap etmekteydiler. Aziz Valentine ile Sevgililer Günü ilişkisinin 14. yy.da ortaya çıktığı düşünülmektedir. Siz de bugün sevgilinize etkileyici ve aşk dolu mesajlar atmak istiyorsanız doğru yerdesiniz...

14 Şubat Sevgililer günü mesajları ile ilgili az bilinen tarihi gerçek! Sevgililer gününe özel aşk dolu notlar ve resimli mesajlar!

Şubat ayının aşk ile ilişkilendirilmesi Antik Çağlara kadar dayanmaktadır. Son yıllarda Sevgililer Günü tüm dünyada kırmızı kalplerle ve peluş ayılarla kutlanıyor. Kimimize göre gereksiz bir alışveriş çılgınlığı iken kimimize göre ise aşkımızı göstermek için en doğru gün. Bugünü sadece hediye ile geçiştirmek istemeyenler ise etkileyici notlar ve mesajlarla sevgisini gösteriyor. İşte size önerebileceğimiz romantik sevgililer günü mesajları…

SEVGİLİLER GÜNÜ MESAJLARI İLE İLGİLİ TARİHİ BİLGİ

Katolik Ansiklopedisi’nde Aziz Valentine ismi geçse de 14 Şubat tarihine kayıtlı olan Aziz Valentine sayısı üç tane olduğu için hangisinde kaynaklandığı hakkında kesin bir bilgi yoktur. Farklı tarihi dokümanlarda da bu özel günden bahsedilmemektedir. Fakat 14 Şubat günü 496 yılında Papa Gelasius tarafından Valentine onuruna kutlama günü olarak ilan edilmiştir. 1969 yılına kadar kilise takviminde bulunan 14 Şubat kutlamaları bu tarihte kilise takviminden çıkarılmıştır. Sevgililer Günü ile 14 Şubat bağlantısı ilk olarak 14. yy. da kaynaklarda görülmektedir. 1381 tarihli Parlement of Foules adlı kitaba göre, Fransa’da ve İngiltere’da 14 Şubat geleneksel olarak kuşların çiftleşme günü olarak bilinmekteydi. Günün bu özelliğinden dolayı sevgililer birbirlerine güzel sözler yazan notlar vermekteydi ve bu notlarda birbirlerine Valentine diye hitap etmekteydiler. Aziz Valentine ile Sevgililer Günü ilişkisinin 14. yy.da ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Kolay ve pratik aşk pastası nasıl yapılır? İlginizi Çekebilir Kolay ve pratik aşk pastası nasıl yapılır?

14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ MESAJLARI (RESİMLİ MESAJLAR)

* Gözlerin nehir kirpiklerin köprü olsa, ben üzerinden geçerken ipler kopsa ve düştüğüm yer dudakların olsa. Sevgililer gününde bir öpücük borçlusun bana.

* Seni her düşündüğümde kalbime bir yıldız çiziyorum. Benim şimdi kaç yıldızım var biliyor musun? Benim artık bir gökyüzüm var… Sevgililer günümüz kutlu olsun!

resimli mesaj

* Yedi ayrı iklimden yedi çesit arı getirseler yedi çesit arı yedi ayrı çiçeği dolaşsa yedi ayrı çiçekten bal yapsa senin kadar tatlı olamaz… İyi ki varsın!

* Sana bahçeden gül değil güneşten atom koparıp getirmek istiyorum ama kalbim gibi ellerin de yanar diye korkuyorum. Sevgililer günün kutlu olsun.

* Ben senin en çok sesini sevdim. Buğulu çoğu zaman, taze bir ekmek gibi…

* Yüreğim hafif ıslaktır benim kuytu köşelerde ağlamaktan ve rengi hafif uçuktur kurusun diye kaç kez güneşe asmaktan. Sevgililer günün kutlu olsun aşkım.

* Kalbimdeki tek arzu, hayalimdeki tek tutku, beni yaşatan tek duygu senmişsin bebeğim…

resimli mesajlar

* Sen en büyük sevgiyi hak edecek kadar mükemmel ama herkesin sevmeyi hak edemeyeceği kadar özelsin benim için sevgilim…

* Güller anlatsın sana olan aşkımı… Karşında nasıl aklımın yerinden gittiğini, gözlerimi nasıl senden ayıramadığımı… Güller anlatsın…

* Güllerin sayısı duyduğun aşkı yansıtır derler. Sana olan aşkımı gösterecek kadar gül yok kainatta!

sevgililer günü mesajları

ŞUBAT AYINININ AŞK İLE BAĞI

Antik Yunan’da Ocak ayı ile Şubat ortasında kalan zaman Gamelyon olarak adlandırlırdı ve bu dönem Zeus ile Hera’nın kutsal evliliğine adanmıştı. Antik Roma’da ise 15 Şubat bereket tanrısı Lupercus’un onuruna Lupercalia olarak kutlanırdı. Bu özel günde Lupercus’un din adamları tanrıya keçi kurban ederlerdi ve ardından kafalarının üzerlerine koydukları kurban derisi ile Roma sokaklarında koşturarak gördükleri herkese dokunurlardı. Bu esnada genç kızlar gönüllü olarak ileri atılırlar ve bereket tanrısının dokunuşundan paylarını almaya çalışırlardı. O dönemde bu dokunuşların doğurganlıktaki bereketi arttırdığına inanılırdı. Bu bayramın arifesinde yani 14 Şubat‘ta ise genç kız ve erkeklerin isimleri kuraya yazılır ve bayram süresince çift olamaları sağlanırdı. 469 yılında Papa Roma bu ritüeli yasaklayarak yalnızca kura çekilişine izin verdi. Bu çekilişte de kız isimleri yerine yalnızca aziz isimlerinin yazılmasına izin verdi. Bunun sebebi de uygulamanın Hristiyanlık inancıyla uyuşmamasıydı. Bazı ülkelerde St. Valentine Day (Aziz Valentine Günü) olarak anılan Sevgililer Günü ile ilgili tarihsel süreçte kesin bir kayıt bulunmamaktadır. Sevgililer Günü için bir efsane olabileceği düşünenler de bulunmaktadır.

 

 

Tarkan kocan olunca... İşte Sevgililer Günü paylaşımı İlginizi Çekebilir Tarkan kocan olunca... İşte Sevgililer Günü paylaşımı

 

Aşkınızı gösterin: Evde yapılabilecek en romantik ve pratik 'Sevgililer Günü Menüsü' İlginizi Çekebilir Aşkınızı gösterin: Evde yapılabilecek en romantik ve pratik 'Sevgililer Günü Menüsü'

 

Sevgiliye yenilebilir çiçek İlginizi Çekebilir Sevgiliye yenilebilir çiçek