Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bursa gezilecek yerler: Bursa’da görmeniz gereken 5 yer! İşte doğa ve tarihiyle Bursa…
Bursa gezilecek yerler: Bursa’da görmeniz gereken 5 yer! İşte doğa ve tarihiyle Bursa…
Doğal güzellikleri ve uzun geçmişe dayanan tarihiyle dikkat çeken Bursa'da gezilecek ve görülecek birçok yer bulunuyor. Uludağ’ı, şifalı termal suları ve hamamları ile turizm açısından marka olmuş bir şehir olan Bursa'nın İstanbul'a yakın oluşu da kısa süreli seyahatler için sık sık tercih edilen bir şehir olmasını sağlıyor. İşte Bursa'nın mutlaka görmenin gereken 5 yeri...
Seyahat 21 Nisan 2018 - 10:19

Bursa dünyaca ünlü ipeği, havlusu, tekstil ürünleri, İznik çinisi, Bursa bıçağı, kestane şekeri, şeftalisi, kebabı,Uludağ'ı, şifalı termal suları ve hamamları ile benzersiz şehirlerimizden. Bursa’ya gittiğinizde görmeden dönmemeniz gereken birçok yer bulunuyor. İşte eski adı Hüdavendigar olan Bursa’nın mutlaka gezmeniz gereken yerler…

TİRİLYE

Tirilye, Trilye, Zeytinbağı. Bu üç isim de aynı yer için kullanılıyor. Sırasıyla Misyalılar, Traklar, Antik Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar tarafından yerleşke olarak kullanılan Trilye’nin adı 1909’da süikaste kurban giden Mahmut Şevket Paşa’nın anısına Mahmut ŞevketPaşa olarak değiştirilmiş ama halk Tirilye demeye devam etmiştir. 1963 yılında bu kez “Zeytinbağı” olarak tekrar değiştirilmiş. Bu isim de benimsenmeyince 2011’de tekrar Tirilye olmuş. Doğal dokusu korunmuş tarihi eserleri, sokakları ve özellikle de zeytini ile ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelir.

Tirilye

Tirilye

ULUDAĞ

Türkiye'de “kayak” denilince akla ilk gelen merkezlerden olan Uludağ, pek çok Türk filmine de ev sahipliği yapmış bir yerdir. Bursa merkezden karayoluyla yaklaşık 40 kilometre, Osmangazi Köprüsü'nün yapılmasının ardından İstanbul'dan 2,5-3 saatlik bir sürede ulaşılıyor. Her yıl kayak sezonunun açılmasıyla binlerce kişiyi ağırlayan Uludağ, hafta sonları ise günübirlikçilerin akınına uğruyor. Uludağ kayak merkezinde çeşitli uzunluklarda 20 kayak pisti yer alıyor.

bursa-gezilecek-uludag

SAİTABAT ŞELALESİ

Bursa’nın 21 kilometre uzaklığındaki Saitabat Şelalesi, Uludağ'dan gelen suların aşağı akmasıyla oluşmaktadır. Şelale bir kanyondan dökülmektedir. Yöre halkı tarafından Güvercinlik adıyla da anılan şelalenin çevresinde piknik alanları bulunur.

Saitabat Şelalesi

Saitabat Şelalesi

HÜNKAR KÖŞKÜ

1844 yılında Abdülmecit döneminde av köşkü olarak inşa edilmiş ve 19 gün gibi kısa sürede tamamlanmıştır. Atatürk Köşkü ve Cumhuriyet Köşkü olarak da anılmaktadır. Hünkar Köşkü, 1922 yılında Atatürk ile birlikte kurtuluş savaşı komutanlarını da 12 gün süreyle konuk etmiştir. Atatürk ayrıca, 1925, 1931 ve 1935 yıllarında Bursa’ya yaptığı ziyaretlerde bu köşkte kalmıştır. 29 Mayıs 2003 tarihinde müze olarak hizmet vermeye başlamıştır.

SONBAHARDA GİDİLMESİ GEREKEN 5 YER

 

ULUABAT GÖLÜ

Apolyont adı ile de bilinen Uluabat Gölü, göç yollarında olmasından dolayı en fazla su kuşuna sahip olmasıyla da meşhurdur. RAMSAR tarafindan koruma altına alınmıştır.

Uluabat Gölü

Uluabat Gölü

Son güncelleme: 09:00 - 08.05.2018