Sözcü Plus Giriş
GALERİ Fransız Rivierası'nın gözde kenti Antibes 4 Mart 2019 12:11
1 Antibes, kırmızı çatılı 16. yüzyıldan kalma binaları, kumsal plajları, masmavi suları, kent surlarına çarpan dalgalarıyla ünlü Güney Fransa'nın gözde tatil kentlerinden biri.
2 Taş surların içinde kalan ve eski şehir olarak da adlandırılan Vieil Antibes, yüzyıllardır değişmemiş gibi gözüküyor.
3 Fransız Rivierasının bu gözde kentinin labirenti andıran arnavut kaldırımı sokaklarında başınızı hangi yöne çevirseniz, pastel renkli binalar ve onların parlak renkteki panjurlarıyla gözgöze geliyorsunuz.
4 Cafe ve restoranlar ile beyaz pamuklu giysiler, cam eşyalar, yerel sanat eserleri, otlar satan hediyelik eşya dükkanlarının harmanlandığı eski şehir, hem turistlerin hem de yerel halkın en fazla zaman geçirdiği bölge.
5 Tarihi 5. yüzyıla dayanan kentin Roma döneminden kalma doğal limanı aynı anda 2000'e yakın tekneyi ağırlıyor ve yat turizmi Antibes'e büyük kazanç sağlıyor.
6 Bu yatlar arasında kraliyet ailelerine, dünyanın en zengin işadamlarına, Hollywood ünlülerine ait olanların sayısı hiç de az değil çünkü.
7 Güzel plajlarla çevrili turkuaz rengi Antibes denizi, Côte d'Azur'un çakıllı denizinden farklı olarak altın rengi kumlarında tatilcilere keyifli saatler yaşatıyor.
8 Aynı zamanda bir sanat kenti olan Antibes, ünlü sanatçılarının eserlerine ve buraya 1946 yılında gelip 6 ay yaşayan ünlü ressam Pablo Picasso anısına yapılan bir müzeye de ev sahipliği ediyor.
9