Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Parodi ülke Molosya’ya turist akını
Parodi ülke Molosya’ya turist akını
Nevada eyaletinde yaşayan Kevin Baugh adındaki ABD vatandaşı, satın alıp 1977 yılında kendi cumhuriyetini ilan ettiği 25 bin metrekarelik toprakta 'Devlet Başkanı' olarak yaşamını sürdürüyor.
Seyahat 29 Kasım 2018 - 11:04

Baugh, Molosya adının İspanyolca “küçük kayalık tepe” anlamına gelen “morro” sözcüğünden türediğini belirtiyor. Fantezi nitelikli bir mikro ulus olan Molosya’yı ziyaret etmek için pasaport gerekiyor ve ‘ülkeye’ giriş yapan turistlerin pasaportuna ‘Molosya Cumhuriyeti’ damgası vuruluyor.

p3Molosya’nın başkanlık sarayı, tahmin edilebileceği gibi Kevin Baugh’un evi.

p2Molosya’nın nüfusu birkaç köpek dahil 34 kişi. Ülkede bir de kedi yaşıyor ama Devlet Başkanı Kevin Baugh, güvensiz ve etrafı provake edici bulduğu kediye vatandaşlık vermediğini söylüyor.

p1Baugh, Molosya’yı 1977’de 15 yaşındayken kurmuş, 1999 yılında ise kendi başkanlığını ilan etmiş.

p6Kostüm olarak muz diktatörlüklerine gönderme yapan üniforma giyen Kevin Baugh, bir meclisin varlığını zorunlu kılan bir anayasası olsa da “iç karışıklıklar ve sınırın dışından gelen müdahaleler nedeniyle” diktatörlük yapmak zorunda olduğunu söylüyor.

p5Molosya, kendi bankası, hapishanesi ve postanesinin yanısıra; donanma, deniz akademisi, demiryolu, uzay programı (oyuncak bir roketten oluşuyor), ölçüm sistemi ve milli bayramlara da sahip.

p7Bu parodi ‘ülke’yi ziyaret eden çok sayıda turist, ilginç deneyimlerini çektirdikleri fotoğraflarla bol bol sosyal medyada paylaşıyor ve bu durum da Molosya’nın daha da popüler bir seyahat rotası olmasını sağlıyor.

p4Molosya’yı ziyaret etmek isteyen turistleri bir dizi katı kurallar da bekliyor: Ülkeyi ziyaret sırasında tütün ürünlerini kullanmak ve naylon poşetlerle sınırlarından girmek yasak.