75 yaşında üniversiteyi bitirdi, hedefi yüksek lisans yapmak

Sınıf arakdaşlarının "Bastonlu bilge" lakabını taktığı Şevki Kılıç, 75 yaşında Trakya Üniversitesi Tarih Bölümü'nden mezun oldu. Şimdiki hedefi yüksek lisans da yapmak olan Kılıç, "Hocalarımın da teşvikiyle yüksek lisans yapacağım. Osmanlıcayı iyi bildiğim için bu alanda çalışma yapmayı düşünüyorum" dedi.

75 yaşında üniversiteyi bitirdi, hedefi yüksek lisans yapmak

Trakya Üniversitesi Tarih Bölümü’nü 3 senede bitiren ve arkadaşlarının “Bastonlu bilge” diye seslendiği 75 yaşındaki Şevki Kılıç, okumanın yaşının olmadığını gösterdi. Hurdacılık yaparak geçimini sağlayan Şevki Kılıç, 3 yıl önce kayıt olmak için geldiği Balkan Kültür Merkezi’nde bu kez mezuniyet törenine katıldı. Kılıç, düzenlenen törende mezuniyet belgesini Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ömer Soner Hunkan’dan alarak okulunu bitirmenin sevincini yaşadı. Törene bastonu ile katılan Kılıç, kep atma merasiminde kepini bastonun ucuna takarak kaldırdı, katılımcıları selamladı ve mezun arkadaşlarıyla birlikte kep attı.


OKUMAYA DEVAM EDECEK

Okulun en yaşlı öğrencisi Kılıç, okumanın yaşı olmadığını, yüksek lisans da yapmak istediğini söyledi. 1980’li yıllarda İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü’ne kayıt yaptırmasına rağmen çeşitli nedenlerle devam edemediğini anlatan Kılıç, Karabük Üniversitesi, Kırklareli Üniversitesi’nde tarih bölümlerini kazanması nedeniyle eğitimini daha önce sürdüremediğini belirtti.


Kılıç, azmederek bu yıl hem Trakya Üniversitesi’nden hem de Anadolu Üniversitesi’nden mezun olduğunu ifade ederek, “Bir taşla iki kuş vurmuş oldum” diye konuştu. Kitap okumayı sevdiğini ve eğitimini devam ettirmeyi hedeflediğini dile getiren Kılıç, “Burada en önemli avantajım 50 yıl önce öğrendiğimiz Osmanlıca. Eğitimime devam etmek istiyorum. Hocalarımın da teşvikiyle yüksek lisans yapacağım. Osmanlıcayı iyi bildiğim için bu alanda çalışma yapmayı düşünüyorum” açıklamasını yaptı.


AA